مشاهیر ورزش ایران

محمد صادق بلور فروش

 از جمله مردانی که همواره نام او به بزرگی و نیکی یاد می‌شود، پهلوان "محمد صادق بلورفروش" است.

این پهلوان و استاد ورزش باستانی عصر قاجار و پهلوی از آن جهت به بلورفروش شهرت یافته که پدرش حاج محمد باقر ارس تاجر بلورجات بوده است.
پهلوان "حاج محمد صادق بلورفروش" در سال 1300 قمری ( 1262 هجری شمسی ) در تهران به دنیا آمد و از همان دوران نوجوانی و در سن 15 سالگی ورزش را زیر نظر سید علی مسجد حوضی و میرزا باقر از پیشکسوتان ورزش زورخانه‌ای آغاز کرد، نقل شده، در روزگاری که پهلوان بلورفروش نوجوان بوده نزد پدر به کار تجارت مشغول می‌شود و از آنجا که نوجوانی بسیار لاغر و از نظر جسمی ضعیف می‌نمود، روزی که با پدر خود سوار شتر بودند با پهلوان آقا سید علی مسجد حوضی بر می‌خورد، پس از سلام و احوال پرسی حاج محمد باقر (پدر پهلوان صادق بلورفروش) از ضعف و لاغری پسرش ابراز گله و ناراحتی می‌کند. پهلوان مسجد حوضی هم می‌گوید: محمد صادق را به بیمارستان من بفرست - "منظور همان زورخانه مروی است که مؤسس آن پهلوان آقا سید علی مسجد حوضی می‌باشد" - تا خوبش کنم. از همان جا زندگی ورزشی این پهلوان نام‌دار و خداجو رقم می‌خورد.
بعضی‌ها معتقدند که پهلوان محمدصادق بلورفروش از غم دوری پهلوان حسن رزاز از دنیا می‌رود چرا که او در سن 59 سالگی و درست قبل از چهلم پهلوان سید حسن رزاز دعوت حق را لبیک می‌گوید .
پهلوان صادق بلورفروش که در عصر خود به رستم زنده مشهور بود بسیار دست و دل باز بود و مردم دار. سفره‌داری او نزد دیگر پهلوانان، پیشکسوتان ورزش زورخانه‌ای و مردم کوچه و بازار همواره زبان زد بود تا جائیکه تمام میراث پدر را که در آن زمان 800 هزار تومان می‌شد برای مردم و ورزشکاران خرج کرد. 
همچنین از خاطرات فداکاریهای او برای مردم آمده است: اسماعیل خان قزاق شرارت پیشه کرده و در برخی محلات شهر تهران و درحال بدمستی به آزار و اذیت مردم می‌پرداخت.
یکی از روزها وقتی دکان‌دار محل از این قزاق شرور طلب حسابش را می‌کند، اسماعیل خان یقه دکان‌دار را چسبیده و با نثار دشنام، سیلی محکمی هم به صورتش می‌زند.
دکان‌دار شکایت خود را نزد پهلوان بلورفروش می‌برد و از او می‌خواهد، حقش را زنده کند. پهلوان محمد صادق، مرد قزاق را به زورخانه "کوچه غربیان" احضار می‌کند و به او چنان درس عبرتی می‌دهد که قول می‌دهد دیگر نامردی را کنار گذاشته و از این پس شرافتمندانه زندگی کند! این پهلوان نام آور در سال 1362 هجری – قمری ( 1321 هجری شمسی )  چشم از جهان فرو بست و در ضلع شمالی قبرستان نو، قبرستان حاج شیخ عبدالکریم مدفون گردید.

 Color SchemeMost of the Elements in Website Secondary MenuSecondary Menu Background Color Links ColorColor of Hyperlinks