مشاهیر ورزش ایران

منصور بهرامی

 منصور بهرامی زادهٔ ۶ اردیبهشت ۱۳۳۵ در اراک  تنیس‌باز حرفه‌ای ایرانی‌الاصل مقیم فرانسه است. پدرش باغبان ورزشگاه امجدیه بود و خانه آنها نیز داخل امجدیه بود و به همین دلیل وی از کوچکی با تنیس آشنا شد و تمرینات جدی خود را از سن ۱۳ سالگی شروع کرد و در سن ۱۵ سالگی قهرمان جوانان ایران شد . وی در مسابقات بی‌شمار بین‌المللی از جمله مسابقات گالیا کاپ در چکسلواکی به همراهی علی مدنی و محرم خدائی با شکست دادن تیم‌های تنیس هلند ؛ رومانی و فرانسه به همراه تیم چکسلواکی در شهر ماریا نسک لازنه به دیدار نهایی راه یافتند.

وی می گوید : سال‌های ۱۳۵۳ و ۵۴ را باید دوران طلایی تنیس ایران بدانیم. تنیسور‌هایی مثل من، کامبیز درفشی‌جوان، محرم خدایی و علی مدنی برای تیم ملی تنیس بازی می‌کردند و تیمی داشتیم که خیلی سخت به اروپایی‌ها می‌باخت و گاهی اوقات هم آن‌ها را می‌بردیم. در همان سال‌ها و آخرین باری که من در دیویس کاپ بازی کردم، تنیس ایران در مسیر پیشرفت بود و اگر همین روند ادامه پیدا می‌کرد به جرات می‌گویم امروزه ۲ یا ۳ بازیکن بین ۳۰ یا ۴۰ تنیسور اول دنیا داشتیم.
بعد از انقلاب تنیس به دلایلی مدت کوتاهی تعطیل اعلام شد و پس از پی گیری های زیاد قرار شد مسابقات تنیس در مجموعه انقلاب تهران برگزار شود و منصور بهرامی در سال ۱۳۵۹ در مسابقات جام انقلاب در استادیوم مجموعه ورزشی انقلاب شرکت کرد و به همراه علی مدنی قهرمان شد و جایزه آن  یک بلیط رفت و برگشت به آتن بود که آن را با بلیط رفت و برگشت به فرانسه عوض کرد و بدین ترتیب به فرانسه رفت.
در فرانسه هنگامی که بهرامی موفق شد خود را وارد تور تنیس‌بازان حرفه‌ای کند در مسابقاتی نظیر تنیس آزاد فرانسه با عنوان رولان گاروس در سال 1989 میلادی  شرکت کرد و به دیدار نهایی دوبل این رقابت ها راه یافت . در آن زمان سن او از ۳۰ سال گذشته بود و نمی‌توانست در مسابقات انفرادی  رقابت کند و به جای آن به بازی‌های دو نفره روی آورد و در جمع بازیکنان این رشته ، سرشناس شد.
وی می گوید : وقتی ۳۶ سالم شد نمی‌توانستم به طور هم زمان در مسابقات انفرادی و تنیس نمایشی بازی کنم و با پیشنهاد جیمی‌کانرز، تنیسور معروف آمریکایی و اسطوره تنیس دنیا، مسابقات بالای ۳۵ سال را با برگزاری ۲۵ مسابقه در نقاط مختلف دنیا راه انداختیم. در این مسابقات همه اسطوره‌های تنیس دنیا جز جان مک انرو و جیمی‌کانرز را چندین بار بردم. تنها کسی که همه سعی‌ام را کردم تا ببرم، اما نشد کانرز بود. وقتی در ایران بازی می‌کردم هم سبک بازی‌ام نمایشی بود و بازی‌هایم تماشاگران زیادی داشت.
 
 
 
 اوج آوازه و محبوبیت بهرامی از سال ۱۹۹۳ میلادی آغاز شد که انجمن تنیس حرفه‌ایی جهان ، تور قهرمانان را برای بازیکنان بیشتر از ۳۵ سال راه انداخت. بهرامی در این تور شانه به شانه نامدارانی چون ایلی ناستازی، بیورن بوری و جان مک‌انرو سراسر جهان را درنوردید و در رقابت‌های گوناگون درخشید. او در سال ۲۰۰۰  میلادی  به جایگاه نفر نخست جهان رسید و مجموعاً ۱۲ مسابقه سینیور تور برده‌است.  
 
 
منصوربهرامی سال های 1381 تا 1383 در مسابقات تنیس نمایشی تهران که با استقبال بسیار زیاد مخاطبان این رشته همراه بود  شرکت کرد  و تعدادی از بهترین تنیسور‌های جهان مثل گیلرمو ویلاس ،  بیون بورگ سوئدی ، سیدریک بیولین ، اميليو سانچز ، آندرياس ياريد ، سدريك پيولي  و هانری لوکوند را به تهران آورد . 
منصور بهرامی همچنان در رقابت های نمایشی تنیس جهان حضوری فعال دارد و با روحیه خاص و مثال زدنی یکی از ماندگارترین اهالی تنیس ایران می باشد .

نشانی وب سایت منصور بهرامی 

 http://mansourbahrami.co.uk/
 

 Color SchemeMost of the Elements in Website Secondary MenuSecondary Menu Background Color Links ColorColor of Hyperlinks