مشاهیر ورزش ایران

احمد وفادار

 در شناسنامه احمد وفادار تاریخ تولد روز پانزده خرداد سال ۱۳۰۶ ثبت شده است اما وی حداقل ۲ سال بزرگتر از سنی داشت که در شناسنامه اش قید شده بود و محل تولدش هم روستای داود لی قوچان است. احمد در خانواده عشایر داود لی چشم به جهان گشود و در ایام کودکی پدرش را از دست داد. مادرش که اهل نوخندان درگز بود، پس از چند ماه اقامت در داود لی مجبور شد فرزندانش را به نوخندان ببرد.

احمد وفادار مثل اکثر نوجوانان مناطق شمالی خراسان از سن هشت سالگی به کشتی چوخه‌ای روی آورد و در زمین خاکی زورآزمایی کرد. در نوجوانی کشتی چوخه را آغاز کرد. پس از مدتی در میادین کشتی حاضر و با حریفان خود در شهرستان درگز مبارزه نمود و با پهلوان علی مشایخی کشتی گرفت و بر او غلبه کرد و از آن تاریخ به بعد در کشتی چوخه مطرح گردید.

در سال‌های ۱۳۲۷ و ۱۳۲۸ جهت خدمت سربازی به مشهد مقدس اعزام شد و در سربازخانه بین کشتی‌گیران چوخه درخشید. چون شادروان پهلوان ابوالقاسم سخدری که مسئولیت ورزش لشگر را عهده‌دار بود متوجه حضور سربازی بسیار قوی و آشنا به فنون کشتی چوخه که بر تمام حریفان خود غلبه نموده بود، شد. او را به سالن کشتی آزاد برده و با آموزش فنون کشتی آزاد و فرنگی آشنا کرد و مرتب با او به تمرین کشتی ادامه داد و متوجه شد که وفادار فوق‌العاده قوی و شجاع است.

سال ۱۳۲۹ در مسابقه‌های پهلوانی تهران شرکت نمود. در آن زمان بازوبند پهلوانی نزد پهلوان عباس زندی بود. وفادار موفق به کسب بازوبند پهلوانی این رقابت‌ها می‌شود و در سال ۱۳۳۰ بر تمام حریفان خود غلبه می‌کند. در سال ۱۳۳۱  نیز با پیروزی بر غلامرضا در مدرسه دارالفنون تهران برای همیشه صاحب بازوبند شد. از آن تاریخ به بعد پهلوان وفادار عضو تیم ملی شده و در مسابقه‌های جهانی و المپیک شرکت کرد.

احمد وفادار در مسابقه‌های جهانی ۱۹۵۱ هلسینکی فنلاند ، بازی های المپیک هلسینکی ۱۹۵۲ در فنلاند و مسابقه‌های جهانی ۱۹۵۴ توکیو ژاپن در وزن هشتم عضو تیم ملی کشتی آزاد ایران بود.

وی ۴ اسفند ۱۳۸۳ پس از تحمل یک دوره بیماری قلبی در مشهد دارفانی را وداع گفت. یادش گرامی باد .

برگرفته از سایت اطلاع رسانی شهرستان درگز

 Color SchemeMost of the Elements in Website Secondary MenuSecondary Menu Background Color Links ColorColor of Hyperlinks