مشاهیر ورزش ایران

ابوطالب طالبی

  ابوطالب روز اول فروردین و نخستین روز از نوروز باستانی در سال 1324 در گرگر آذربایجان شرقی چشم به جهان گشود. ابوطالب تا کلاس پنجم ابتدایی در گرگر درس خواند و در این زمان (سال 1335) پدرش که هم به کار کشاورزی مشغول بود و هم مغازه ای محقر داشت ناگهان به بیماری ای غیر قابل علاج دچار شد و دار فانی را وداع گفت. خانواده که سرپرست خود را از دست داده بود، روزهای سختی را می گذراند ابوطالب در این باره می گوید: مادرم اثاثیه منزلمان را فروخت تا بتوانیم امرار معاش کنیم . من هم بعد از دوره ابتدایی در حالی که 12 یا 13 سال داشتم شروع به کار کردم دستمزدم روزی 5 ریال بود که می شد ماهیانه 15 تومان من کارم را در بازار فرش فروش ها شروع کردم و کارم رفوگری قالی های مستعمل و کهنه و پردازش قالی های نو بود زندگی ما با همین دستمرزد کم و فروش اجناس منزل به سختی می گذشت اما لازم نبود مادرم هم کار کند . کم کم در فن رفوگری پیشرفت کردم و دستمزدم بالا رقت دوستان و همکاران خوبی پیدا کردم آنها دنبال کار در بازار را گرفتند بعضی از آنها این روزها به 100 میلیون تومان می گویند تتمه حساب .

ابوطالب در میان همکاران و دوستانی که در بازار فرش فروش های تهران پیدا کرده بود به استادش کریم موسوی که رفوگری ماهر بود و در رشته پرورش اندام (بدن سازی ) در باشگاه پولاد کار می کرد نزدیک تر از همه بود کریم که علاقه ابوطالب را به ورزش می دید یک روز در سال 1333 به او پیشنهاد کرد با هم به باشگاه پولاد بروند. ابوطالب از این پیشنهاد استقبال کرد و روزی بعد از کار روزانه روانه باشگاه شدند ابوطالب از مشاهده جوانانی که به ورزش های مختلف مشغول بودند به وجد آمد و در رشته کشتی ثبت نام کرد.
 
ابوطالب طالبی از زمره کشتی گیرانی است که در نخستین حضور خود در مسابقه های قهرمانی ایران که در شهریور ماه 1344 در تهران برگزار شد، بر حریفانی چون سید عباسی، خدر، کوه دره ای و چند کشتی گیر دیگر پیشی گرفت و بر سکوی اول قهرمانی کشور ایستاد. در پایان آن سال او در بین چند کشتی گیر صاحب نام قرار گرفت و به مسابقه های بین المللی جام تفلیس اعزام شد.
 
در بهمن ماه 1344 همراه پنج کشتی گیر دیگر از جمله پوراسدالله، مومنی، بهشتیان، معزی پور و انوری به شوروی اعزام شد تا در مسابقه های بین المللی جام تفلیس شرکت کند طالبی در آن مسابقه ها در دسته 57 کیلوگرم به مصاف حریفانی پر قدرت به ویژه شوروی ها رفت و در پایان کار صاحب یک نشان برنز شد.
 
هند  در سال 1967 (1346) میزبان مسابقه های کشتی آزاد جهان در دهلی نو بود تیم کامل ایران که در آن ابوطالب طالبی در دسته 57 کیلوگرم نمایندگی داشت در این مسابقه ها حضور یافت. طالبی در این پیکارها به حقش که نشان نقره بود نرسید و باز به نشان برنز قناعت کرد هندی ها بهترین کشتی گیر خود را در این دسته شرکت داده بودند و طبیعی بود که از امتیاز میزبانی خود به خوبی استفاده کردند کشتی گیر گمنام آنها به نام بیشامبها سینگ به نشان نقره رسید و علی اف هم طلا را صاحب شد کار سینگ با وجود قهرمانانی نظیر طالبی و تاناکا از ژاپن در این دسته جالب بود اینک نشان های طالبی از مسابقه های جهانی به دو نشان برنز رسیده بود.
 ابوطالب طالبی در سال ۱۹۶۸ در تنها المپیک زندگیش حضور یافت. مکزیکوسیتی میزبان ۲۱ کشتی گیر در وزن ۵۷ کیلوگرم بود که طالبی با قرعه شماره ۱۷، در دور اول به مصاف خاویر راکسون از گواتمالا رفت و به راحتی به پیروزی رسید. او در دور دوم با احمدجان از افغانستان روبرو شد و این کشتی گیر را هم ۳-صفر برد. پیروزی در برابر محمد سودار از پاکستان و دونالد بهم از ایالات متحده، طالبی را در دور ششم (در دور چهارم استراحت کرد) در برابر علی‌اف روسی قرار داد،‌پیکاری که علی‌رغم شایستگی‌های طالبی مساوی اعلام شد. در آخرین کشتی، طالبی در حالیکه تا دقایق پایانی (۳-۰) از یوجیرو اوتاکه ژاپنی پیش بود، خاک و بارانداز شد و با قبول تساوی بر سکوی سوم المپیک قرار گرفت.
مسابقات جهانی ۱۹۶۹ ماردل پلاتا،‌آخرین حضور طالبی بود. در این رقابت ها کشتی گیر شایسته تیم ایران پیروزی‌های خوبی کسب کرد ولی با شکست در آخرین مبارزه در برابر دونالد بهم آمریکایی با ۸ امتیاز منفی سومین مدال برنز جهانی خود را دریافت نمود. پس از کسب این ۴ مدال برنز، طالبی به وزن ۶۲ کیلوگرم صعود نمود و چند سالی در این دسته کشتی گرفت. از جمله چند مدال طلا از مسابقات ارتش های جهان کسب نمود و در نهایت در سن ۲۷ سالگی برای همیشه بر تشک بوسه زد و کشتی را کنار گذاشت. ابوطالب طالبی در 31 تیر سال 1387 دارفانی را وداع گفت . 
 
 
عناوین و افتخارات ابوطالب طالبی گرگری
بازی های المپیک
1968 رم، ایتالیا نشان برنز (دسته 57 کیلوگرم )
مسابقات جهانی
1966 تولیدو امریکا نشان برنز (دسته 57 کیلوگرم )
1967 دهلی نو هندوستان  نشان برنز (دسته 57 کیلوگرم )
1969 ماردل پلاتا آرژانس نشان برنز (دسته 57 کیلوگرم )
جام های بین المللی
1965 تفلیس گرجستان  نشان نقره (دسته 57 کیلوگرم) (جام بین المللی تلفیس)
1970 صوفیه بلغارستان  نشان نقره (دسته 62 کیلوگرم) (جام دانکونف)
1971 یامبول بلغارستان موفقیتی نداشت (جام لانکولف)
جام آریامهر
1345 تهران نشان طلا (دسته 57 کیلوگرم)
1346 تهران نشان طلا (دسته 57 کیلوگرم)
1345 تهران نشان نقره (دسته 57 کیلوگرم)
1345 تهران نشان طلا (دسته 57 کیلوگرم)
مسابقات قهرمانی ایران
1344 تهران نشان طلا (دسته 57 کیلوگرم)

 Color SchemeMost of the Elements in Website Secondary MenuSecondary Menu Background Color Links ColorColor of Hyperlinks