مشاهیر ورزش ایران

اسماعیل علم خواه

 اسماعیل علم خواه در سال  1315، در رشت متولد شد اما در این شهر اقامتی زیاد نداشت و در تهران بزرگ شد در کودکی پدر و مادر خود را از دست داد و نزد خواهرش دوران کودکی و نوجوانی را پشت سر گذاشت. در محله های جنوب تهران، به دبستان و دبیرستان رفت و دیپلم خود را در رشته طبیعی گرفت. اسماعیل از کودکی به ورزش علاقه زیادی داشت و در دوران دبیرستان، در باشگاه فردوسی به بدن سازی و سپس وزنه برداری می پرداخت. این باشگاه در دهه های 30 و 40 شمسی، یکی از مراکز پرورش قهرمانان وزنه برداری، کشتی و پرورش اندام بود، قهرمانان معروف رشته وزنه برداری، نظیر صفا سنبلی، مصطفی واعظ تهرانی، برومند ، تهرانی عامی، رزاقی و بسیار دیگر از قهرمانان تهران و کشور، تیم این باشگاه را در مقابل تیم باشگاه تاج، که قهرمانان ملی در آن عضویت داشتند. قرار می دادند و به رقابت می پرداختند.

 اوج درخشش علم‌ خواه در بازی‌های المپیک 1960 رم بود. او در این مسابقات با چارلز وینسی از ایالات متحده و یوشینو به میاکی نابعه وزنه‌برداری ژاپن رقابتی دیدنی داشت. علم‌‌خواه در حرکت پرس با 5/97 کیلوگرم به کار خود پایان داد تا با میاکی برابر باشد اما در حرکت یک ضرب نتوانست بیش از 100 کیلوگرم را ثبت کند. در حرکت 2 ضرب علم‌‌خواه با 5/132 کیلوگرم به کار خود پایان داد تا با مجموع 330 کیلوگرم به مدال برنز المپیک دست یابد و همچنین رکورد محمود نامجوی در حرکت 2 ضرب را بهبود بخشد.  اسماعیل علم‌‌خواه در بهمن ماه 1367 در سن 52 سالگی بر اثر سکته قلبی دار فانی را وداع گفت.

عناوین و افتخارات اسماعیل علم خواه
 
بازی های المپیک
1960 رم، ایتالیا نشان برنز (دسته 56 کیلوگرم )
مسابقات جهانی
1959 ورشو، شوروی رتبه چهارم (دسته 56 کیلوگرم)
1961 وین، اتریش رتبه پنجم (دسته پروزن)
1962 بوداپست، مجارستان رتبه پنجم (دسته پروزن)
مسابقات قهرمانی ایران
1338 گرگان نشان طلا (دسته خروس وزن)
بازیهای آسیایی
1958 توکیو، ژاپن نشان نقره (دسته 52 کیلوگرم)
مسابقات بین المللی
علم خواه در مسابقه های جام مسکو و قائد اعظم پاکستان نیز به موفقیت های چشم گیر نایل شد و حد نصاب های ایران را بارها ترقی داد. 

 Color SchemeMost of the Elements in Website Secondary MenuSecondary Menu Background Color Links ColorColor of Hyperlinks