ورزش ها

بدمینتون

ریشه بازی بدمینتون امروزی از کشور هند آغاز شده است، از بازی ای که آنها به نام Poona انجام می دادند. این بازی که رقابتی زیبا بود توسط افسران ارتش انگلیس، از هند به کشورشان انتقال داده شد.

 تاریخچه بدمینتون درجهان

ورزش بدمینتون ریشه در تمدن های باستانی اروپا و آسیا دارد . بازی های قدیمی و باستانی مانند چوگان (battle dore) پردار مخصوص بدمینتون ( shuttle cock)تقریباً به بیش از 2000 سال قبل برمی گردند .

در سال 1600 ،battledoreو shuttlecockسرگرمی مورد توجهی در انگلستان و بسیاری از کشورهای اروپا بود . آن بازی ساده ای بود بین دو نفر به این شکل که با یک چوب ساده به یک گوی پردار به سمت جلو و عقب ضربه می زدند و تا جایی که ممکن بود اجازه نمی دادند که گوی به زمین بیفتد.

شکل معاصر بدمینتون که poonنامیده می شد در هند (1800) بوجود آمد در این بازی ، بازیکنان از این طرف به آن طرف یک تور به گوی ضربه می زدند .

بعد از آنکه مقامات بریتانیایی در اواسط سال 1800 ، این بازی را به انگلیس برگرداندند، بعنوان یک بازی و سرگرمی برای مهمانان Duke Beaufortدر منزل مجللش "Badminton" مرسوم گردید .

در مارس 1898 ، اولین مسابقات openاین ورزش در Guild fordانگلیس برگزار شد . ابتدا همه مسابقات قهرمانی در انگلیس برگزار می شد .ولی در سال 1930 ، دانمارک ، آمریکا و کانادا نیز این مسابقات را برگزار کردند .

فدراسیون بین المللی بدمینتون در سال 1934 با اعضای اولیه انگلیس ، ولز ، ایرلند، اسکاتلند، دانمارک ، هلند، نیوزیلندو فرانسه تأسیس شد وهند نیز در سال 1936 به آن ها پیوست .

اولین مسابقات بزرگ IBF   در سال 1948 با عنوان "Thomas Cup" ( مسابقات قهرمانی تیمی مردان جهان) برگزار شد و در سال 1992 ، بدمینتون به المپیک بارسلون راه پیدا کرد و بصورت دوبل و انفرادی برای اولین بار در بازی های المپیک مطرح شد . در سال 1996 ، مسابقات دوبل مختلط نیز در آتلانتا برگزار شد و این تنها مسابقات دوبل مختلط در میان تمام رشته های ورزشی المپیک بود .

از زمان مطرح شدن این ورزش در سال 1192 ، فقط کشورهای چنن ،اندونزی،کره و دانمارک موفق به کسب مدال طلا شده اند .

تاریخچه بدمینتون در ایران

با ورود كارشناسان نفتي انگليس به ايران بدمينتون به كشور ما راه يافت، البته اين شروع منحصراً در مناطق نفت خيز جنوب و براي پركردن اوقات فراغت كارشناسان بود كه در نهايت كارمندان ايراني شركت نفت هم در اين رهگذر به اين ورزش علاقه‌مند شدند.
اين رشته ورزشي پس از خروج كارشناسان به دست فراموشي سپرده شد. تا اينكه ميزباني بازي‌هاي آسيايي را در سال 1353(1974) تقبل نمودند، چون رشته بدمينتون يكي از رشته‌هاي اين بازي‌ها بود، در اين راستا سازمان تربيت‌بدني در سال 1351 فدراسيون بدمينتون را تاسيس نمود. از آنجايي كه اين رشته‌ي ورزشي در ايران ناشناخته و نوپا بود، مسئولان امر جهت راه‌اندازي و شروع صحيح اين رشته از كشور هندوستان مربي صاحب نامي به نام«ديپوگوش» که پیش از آن کاپیتان تیم بدمینتون هند بود را به همكاري دعوت كردند.
وي در مدت 5 سال اقامت در ايران به كار آموزش و تعليم بدمينتون اشتغال داشت و اولين مسابقه‌ي غيررسمي اين رشته ورزشي در سال 1351 بين تيم‌هاي تهران و خوزستان برگزار شد كه تهران پيروز ميدان اين ديدار بود. در سال 1352 اولين دوره‌ي مسابقات قهرماني ‌كشور به صورت رسمي در تهران با شركت 24 تيم برگزار شد و در نهايت عناوين قهرماني را به ترتيب تهران و خوزستان و اصفهان كسب نمودند. تيم ملي بدمينتون در سال 1353(1974) براي اولين بار در بازي‌هاي آسيايي تهران شركت كرد و بين 13 تيم شركت‌كننده دررده هشتم جای گرفت.
بدمینتون به طور روز افزونی در کشورمان در حال توسعه است به طوریکه اکنون هر سال مسابقات قهرمانی کشور در چهار رده سنی برگزار می شود، مسابقات باشگاه های کشور نیز در لیگ برتر، دسته یک و دسته دو هم در بخش بانوان و هم در بخش آقایان به طور منظم پیگیری می شود. به جز رویدادهای داخلی ایران هر سال در سالگرد پیروزی با شکوه انقلاب اسلامی میزبان مسابقات بین المللی دهه فجر نیز هست؛ مسابقاتی که از سال  1369 هر سال با حضور بدمینتون بازان کشورهای مختلف جهان برگزار می شود.

روسای فدراسیون بدمینتون از آغاز تا کنون 
اولين رييس فدراسيون بدمينتون ايران در سال 1351 آقاي اميرنويدي بود كه تا سال 1356 در اين سمت انجام وظيفه نمود. از سال 1356 تا1358 فدراسيون بدمينتون دوباره تاسيس و اعضا آن به صورت انتخابي مشخص شدند و عبارت بودند از آقايان اسماعيل‌كدخدازاده، منوچهرياوري، مرتضي‌مداحي، داريوش‌فروغي، غلامحسين‌يزدان‌پناه، محمدشاه‌حسيني و حسين خودي نماينده سازمان تربيت‌بدني .
در سال 1360 مسئولين فدراسيون مجدداً از طرف رييس تربيت‌بدني منصوب شدند و رؤساي فدراسيون به شرح زير بوده‌اند:


 1360
منوچهرياوري

 1361 تا 1363 ضاحمزه‌لو

1363 تا 1365  محمدحسن‌عالمي

1365 تا 1366  غلامحسين‌نوريان

 1368 تا 1388 مهدی کرباسیان

 از آذر 1388 تاکنون  محمدرضا پوریا

 

 

 

 Color SchemeMost of the Elements in Website Secondary MenuSecondary Menu Background Color Links ColorColor of Hyperlinks