ورزش ها

اسکی

اِسکی نام چند گروه رشته ورزشی است که در آنها از تخته هایی با اشکال گوناگون که به پای ورزشکاران بسته می شود جهت سر خوردن رون سطوح مختلف استفاده می شود.
 

ورزش هاي المپيك زمستاني :

1 – اسكي

ورزش اسكي به نوعي نماد ورزش هاي زمستاني است و شامل ۶ ماده است  .

1 - ۱ - اسكي آلپاين
اسكي آلپاين رشته  ورزشي است كه در ايران به اسكي مشهور است  . هدف در اين ورزش عبور از دروازه هايي است كه به شكل مارپيچ در مسيري سرازيري قرار داده شده است  و اسكي باز بايد از بين تمام اين دروازه ها بدون خطا بگذرد.  مسابقات در ۵ ماده مردان و ۵ ماده زنان برگزار مي شود  و ۱۰ مدال دارد . مسابقات در ۴ ماده مارپيچ كوچك (اسلالوم) ، مارپيچ بزرگ (جیانت اسلالوم) ، مارپيچ سرعت (سوپر جی) و دانهیل برگزار می شود . تفاوت این مواد در میزان مارپیچ بودن مسیر است .  برای مثال در ماده اسلالوم ، سرعت شركت كنندگان زياد نيست ولي بايد پيچ هاي سختي بزنند ولي در ماده دانهيل ، سرعت بسيار زياد و بيش از ۱۵۰ كيلومتر در ساعت است ولي پيچ هاي مسير سخت نيست . به جز اين مواد ، ماده ديگري بنام سوپر كمبايند هم وجود دارد كه شامل يك دور اسلالوم و يك دور دانهيل است .  مسابقات اسلالوم و جيانت اسلالوم در 2 دور برگزار مي شود ولي مسابقات دانهيل و سوپر جي فقط شامل يك دور است .

1 - ۲ - اسكي صحرانوردي
اين ماده  به اسم اسكي كراس كانتري است  كه در ايران به اسكي استقامت و صحرانوردي هم ترجمه شده است .  هدف كلي در اين ماده  اسكي كردن در مسيري صاف يا نسبتا صاف است .  مسابقات اين ورزش در حالت كلي در دو شكل آزاد و كلاسيك برگزار مي شود  كه در ماده كلاسيك ، اسكي باز فقط مي تواند به جلو حركت كند ولي در ماده اسكي آزاد امكان حركت به چپ و راست هم وجود دارد  . مسابقات شامل ۶ ماده مردان و ۶ ماده زنان است . دو مسابقه سرعت انفرادي (با اسکی کلاسیک) و سرعت تیمی دونفره (با اسکی آزاد) مواد سرعتی این ورزش است . به جز این مواد یک ماده ۱۵ کیلومتر (۱۰ کیلومتر برای زنان) تایم تریل اسکی آزاد ، به علاوه يك ماده ۵۰ كيلومتر (۳۰ برای زنان) استارت همگانی اسکی کلاسیک ، يك ماده ۳۰ كيلومتر تعقيبي (۱۵ برای زنان) شامل ۱۵ کیلومتر اسکی کلاسیک و ۱۵ کیلومتر اسکی آزاد هم وجود دارد. ضمن اینکه یک ماده هم به شکل تیمی در برنامه مسابقات است  .

1 - ۳ - اسکی آزاد
ورزش اسکی آزاد شامل حرکات نمایشی در ورزش اسکی است .  مسابقات در ۳ ماده مردان و ۳ ماده زنان برگزار می شود  و ۶ مدال طلا دارد . ماده آیریال یکی از این ۳ ماده است  که شباهت زیادی با ماده پرش خرک ژیمناستیک دارد .  در این ماده  اسکی باز با کمک یک سکو تا ارتفاع زیادی به هوا می پرد و بعد از انجام حرکات نمایشی فرود میاد . ماده دیگر این ورزش ماده موگولز است . در این ماده ، اسكي باز در مسيري به شكل تپه تپه به پايين حركت مي كند و ضمن اينكه بايد سريع به پايان مسير برسد بايد در طول راه هم حركات آكروباتيك انجام بدهد .  اما آخرين ماده اسكي كراس است .  در اين ماده  اسكي بازان در دسته هاي ۴ تايي به شكل هم زمان حركت مي كنند و نفراتي كه زودتر به خط پايان برسند به دور بعد صعود مي كنند. اين ورزش به علت حركت با سرعت بالا و همزمان اسكي بازان در مسير ، بسيار خطرناك است  .

 

 

1 - ۴ - پرش با اسكي
اين رشته در ۳ ماده و فقط براي مردان برگزار مي شود . مسابقات در بخش انفرادي در 2 ماده نورمال هيل و لارج هيل برگزار مي شود  كه تفاوت اين دو ماده در ارتفاع سكوي پرش است  .  ضمن اينكه يك ماده لارج هيل تيمي هم وجود دارد . هدف در اين ورزش پريدن تا بيشترين مسافت ممكن است ، ضمن اينكه امتيازاتي هم توسط داوران به زيبا بودن پرش تعلق مي گيرد .

1 - ۵ - نورديك تركيبي
اين ماده  شامل دو ماده پرش و اسكي صحرانوردي است . در اين ورزش اسكي بازان ابتدا يك مسابقه پرش برگزار مي كنند و سپس بر اساس امتيازات كسب كرده در مسابقه اسكي صحرانوردي شركت مي كنند. بدين صورت كه كسي كه در مسابقه پرش اول شده ، اول حركت مي كند و سايرين بسته به ميزان اختلاف امتيازي كه در پرش داشتند ، با اختلاف چند ثانيه بعد از نفر نخست حركت مي كنند. مسابقات فقط مختص مردان است  و از لحاظ مواد كاملا مشابه ماده پرش است يعني 2 ماده انفرادي و يك ماده تيمي در برنامه مسابقات وجود دارد .

1 - ۶ - اسنوبورد
اسنوبورد شامل اسكي كردن روي تخته اسنوبورد است  مسابقات در ۳ ماده مردان و ۳ ماده زنان برگزار مي شود . يكي از اين مواد ، ماده اسنوبورد كراس است  كه كاملا مشابه ماده اسكي كراس است . ماده ديگر ماده مارپيچ بزرگ موازي است  . اين ماده كاملا مشابه مارپيچ بزرگ اسكي است  ، با اين تفاوت كه مسابقات در اسنوبورد در دو مسير موازي و به شكل حذفي برگزار مي شود . آخرين ماده اين رشته  هم ماده هالفپايت يا نيم دايره است . در اين ماده اسكي باز در مسيري ني مدايره حركت مي كند و در هر بار رسيدن به بالاي اين نيم دايره حركتي نمايشي انجام مي دهد و بر اين اساس از داوران امتياز مي گيرد .

 

2 – بياتلون

بياتلون يا دوگانه ورزشي تركيبي از اسكي كراس كانتري و تير اندازي است. در اين ماده  شركت كنندگان در مسيري نسبتا هموار اسكي مي كنند و در مسافت هايي از قبل تعيين شده اقدام به تيراندازي مي كنند و در صورت موفق نبودن در تيراندازي به اشكال مختلف (بسته به ماده) جریمه می شوند.  مسابقات در ۴ ماده انفرادی و ۱ ماده تیمی برای مردان و به همین شکل برای زنان برگزار می شود و جمعا ۱۰ طلا ، ۱۰ نقره و ۱۰ برنز در اين ماده  داده مي شود .  طول مسير مسابقه بسته به نوع ماده متفاوت است و ورزشكار در هر بار تيراندازي بايد ۵ هدف را بزند . تيراندازي به دو شكل ايستاده و درازكش انجام ميشود . با توجه به اينكه در مسير مسابقه تنها ۳۰ جايگاه براي تيراندازي وجود دارد ، برگزاري مسابقه استارت همزمان براي بيش از ۳۰ نفر ممكن نيست و براي همين دو ماده از ۴ ماده انفرادي به شكل تايم تريل يا زمان گيري انجام مي شود. نحوه جريمه در مواد مختلف تفاوت دارد . در مواد اسپرينت و تعقيبي به ازاي هر تير خطا ، يك بار بايد لوپ جريمه ۱۵۰ متري طي بشود . در ماده انفرادي (ایندی وید وال) هر تیر خطا ۱ دقیقه جریمه دارد و در مواد استارت دسته جمعی و ماده تیمی هم ورزشکار ۳ بار فرصت دارد تا تیر اضافه در تفنگ بگذارد و هدف رو بزند و اگر بعد از ۳ تیر اضافه باز هم هدف نزده باقی مونده باشد باید به لوپ جریمه برود .

 

3 – بابسلی

ورزش بابسلی شامل دو شاخه به همین اسم بابسلی و شاخه دیگری به اسم اسکلتون است  .

3 - ۱ – بابسلی
این رشته ورزشی چیزی شبیه به لوژسواری است و در مسیری مارپیچ برگزار می شود . در این مسابقه شرکت کنندگان باید در وسیله ای شبیه به اتوموبیل نشسته و با کمترین زمان ممکن به انتهای خط برسند. مسابقات در مواد دو نفره و ۴ نفره مردان و ۲ نفره زنان برگزار می شود و جمعا ۳ مدال طلا دارد. هر ماده شامل ۴ دور مسابقه است  که در پایان جمع زمان این ۴ دور ، تيم هاي برتر رو مشخص مي كند. در اين رشته  راننده داخل وسيله مي نشيند و ساير نفرات با هل دادن وسيله به اون سرعت مي دهند و نهايتا خودشون هم به داخل وسيله مي پرند و راننده اين وسيله رو تا پايان مسير كنترل و هدايت مي كند.

3 - ۲ - اسكلتون
اسكلتون هم از لحاظ نحوه برگزاري كاملا مشابه بابسلي است . اين رشته  شامل دو ماده انفرادي مردان و زنان است  و دو مدال دارد . تفاوت اين ورزش با بابسلي در نوع وسيله است . اسكلتون چيزي شبيه سورتمه است  و شركت كننده بعد از دويدن مقداري از مسير همراه با اين سورتمه به روي اون مي پرد و بر روي شكم روي اون مي خوابد و با تكان دادن دست ها و پاهاي خود وسيله رو تا انتها كنترل مي كند .

4 – كرلينگ

كرلينگ ورزشي تيمي شبيه به ورزش بولز است . اين رشته  براي زنان و مردان برگزار مي شود  و ۲ مدال طلا دارد  و هر تيم شامل ۴ نفر (و ۱ نفر ذخیره) است . در این ورزش ، هدف اصلي ليزدادن گوي هاي سنگي به سمت دايره اي است  كه در انتهاي مسير كشيده شده است . هر مسابقه شامل ۱۰ راند است  و هر تيم در هر راند ۸ گوي سنگي دارد  (هر نفر ۲ گوی) و درپایان هر تیم به تعداد گوی های سنگی که نزدیکتر به مرکز دایره انتهای مسیر است  امتیاز می گیرد .  یعنی اگر دو گوی قرمز از تمام گوی های حریف به مرکز دایره نزدیکتر باشند ، تيم قرمز ۲ امتياز مي گيرد. در اين ورزش تيمي كه گوي آخر رو در هر راند مي زند شانس بسيار بيشتري براي كسب امتياز دارد  و هر تيمي كه در هر راند امتياز بگيرد در راند بعدي بايد گوي اول رو بزند.  اين ورزش مساوي ندارد و در صورت مساوي در پايان ۱۰ راند ، راند اضافي بازي مي شود  .

5 - هاكي روي يخ

هاكي روي يخ ورزشي شبيه هاكي است  كه روي يخ بازي مي شود . هر تيم شامل ۶ بازيكن درون زمين است  و هدف در اين ورزش زدن گل به تيم حريف است . هاكي روي يخ هم در دو بخش زنان و مردان برگزار می شود  و 2مدال طلا  در مسابقات المپیک دارد  .

6 – لوژ

ورزش لوژ يا سورتمه راني شباهت زيادي به بابسلي و اسكلتون دارد و تفاوت اون در نوع سورتمه است . در اين ورزش نفرات برخلاف دو ورزش قبلي نمي دوند و به شكل نشسته روي سورتمه با استفاده از دست روي زمين سرعت مي گيرند. مسابقات لوژ در ۳ ماده انفرادي مردان ، انفرادي زنان و دوبل برگزار مي شود . در ماده دوبل ، زن يا مرد بودن شركت كنندگان مهم نيست ولي معمولا تمام تيم هاي شركت كننده از نفرات مرد استفاده مي كنند.

7 – اسكيت

ورزش اسكيت روي يخ شامل ۳ بخش در مسابقات المپيك است .

7 - ۱ - اسكيت نمايشي
اسكيت نمايشي یا  پاتيناژ (پاتیناژ معادل فرانسوی اسکیت است ) ورزشی شامل ۴ ماده است  که این مواد ، انفرادي مردان و زنان ، ماده زوج و رقص روي يخ است  . هدف اصلي در اين ورزش اجراي عمليات اسكيت كردن روي يخ است  و داوران بسته به سخت بودن و زيبايي حركات به اون امتياز مي دهند. مسابقات انفرادي مردان و زنان كه به شكل تكي برگزار مي شود . ولي دو ماده ديگر به شكل دو نفره مختلط است . ماده زوج (یا Pairs) تا حدی شامل همان حرکات یک نفره ولی این بار به شکل دوبل است  ولی ماده IceDancingتفاوت زیادی با سایر مواد دارد و همانطور که از اسمش پیداست ، شامل انجام حركات موزون است .  به جز اين ماده آخر ، ساير مواد شامل 2 دور مسابقه هستند و جمع امتيازات 2 دور نفرات رو مشخص مي كند ولي اين ماده برخلاف سايرين در ۳ دور برگزار می شود .

7 - ۲ - اسكيت سرعت
اسكيت سرعت مسابقه سرعت روي اسكيت است . مسابقات در ۶ ماده مردان و ۶ ماده زنان برگزار می شود  و ۱۲ مدال طلا دارد . مسابقات در مسافت هاي ۵۰۰ ، ۱۰۰۰ ، ۱۵۰۰ ، ۵۰۰۰ و ۱۰۰۰۰ متر برگزار مي شود . البته در زنان ماده ۳۰۰۰ متر جايگزين ۱۰ هزارمتر مي شود . در بخش تيمي هم يك ماده وجود دارد . مسابقات اسكيت سرعت به شكل تقريبا تايم تريل برگزار مي شود  و نفرات همزمان مسابقه نمي دهند  ! البته در هر دور مسابقه ، دو نفر در دو سمت پيست مسابقه مي دهند  و در نهايت زمان ها در كنار هم مقايسه مي شوند . البته ماده تيمي كمي با سايرين تفاوت دارد و مسابقه در چند دور مقدماتي برگزار مي شود  و در نهايت مسابقه فينال تيم هاي برتر رو مشخص مي كند .

7 - ۳ - اسكيت سرعت مسافت كوتاه
اسكيت سرعت مسافت كوتاه كاملا مشابه اسكيت سرعت عادي است . با اين تفاوت كه مسابقات به شكل هم زمان است  و تايم تريل نيست ! به همين دليل مسابقه بسيار هیجان انگیزتر است . اين ماده  در پيست كوچك تري شامل پيچ هاي پي در پي برگزار مي شود و احتمال زيادي براي زمين خوردن شركت كنندگان است . مسابقات در اين ورزش در ۴ ماده مردان و ۴ ماده زنان برگزار مي شود  و جمعا ۸ مدال دارد. مسابقات انفرادي در مسافت هاي ۵۰۰ ، ۱۰۰۰ و ۱۵۰۰ متر برگزار مي شود  و يك ماده تيمي هم در كنار اين مواد است .

 Color SchemeMost of the Elements in Website Secondary MenuSecondary Menu Background Color Links ColorColor of Hyperlinks