ورزش ها

اسکی

  تاریخچه اسکی  درجهان

 

 اسکی از زمان بسیار قدیم وجود داشته است. افسانه های قدیمی تاریخی این را نشان می دهند. در یک غار در شمال روسیه می توان یافت که قدیمی ترین نقاشی دیواری در جهان نماینده یک اسکی باز است. سن آن چیست؟ فراتر از شک و تردید چند هزار سال! در سوئد، زمین شناسان از قطعات اسکی عتیقه به عنوان چهار هزار ساله تاریخ داده اند.

 قدیمی ترین اسکی در روسیه در نزدیکی دریاچه سندور (حدود 1200 کیلومتری شمال غربی مسکو) یافت می شود که مربوط به 5000 تا 6300 سال قبل از میلاد تخمین زده شده است. 

 اولین نمونه های اسکاندیناوی اسکی تاریخی تا 3000 یا 4000 سال قبل از میلاد با تزئین اولیه، احتمالا در مورد همان سن یا کمی جوانتر از مناظر دریای سفید و دریاچه اونگ است. تصویری از یک اسکی باز که یک قطب تک یا تبر را با هر دو دست نگه دارد،در منطقه نوردلند نروژ یافت می شود.

 نقاشی های سنگ در نروژ در سال 4000 قبل از میلاد نشان دهنده یک مرد در اسکی است که چوب را نگه داشته است. در Zalavrouga، در نزدیکی دریای سفید در روسیه، حکاکی های سنگی در سال 1926 کشف شد و به 2000 یا 2500 قبل از میلاد رسید. یکی از حلقه های Zalavrougaشکار بازی های بزرگ را با شکارچیان در اسکی طولانی نشان می دهد. شکارچیان ظاهرا کمان و کمان خود را به عنوان قطب استفاده کرده اند

 فدراسیون اسکی بین المللی FIS در 18 فوریه سال 1910 با  10 کشور در نروژ تاسیس شد و در سال 1924  اولین بازی های المپیک زمستانی در شامونی، فرانسه با 14 کشور عضو برگزارشد . امروزه 123 فدراسیون اسکی ملی شامل عضویت FIS می شوند.

البته پیش از آن فدراسیون های روسیه (1896) ، چکسلواکی (1903) ، امریکا (1904) ، اتریش و آلمان (1905) ، نروژ و فنلاند  و سوئد (1908) تشکیل شده بود .
پس از جنگ جهانی دوم ، اسکی در منطقه خاورمیانه رواج یافت و بیشتر در ارتش و به منظور هدف های نظامی گسترش پیدا کرد.از این رو نخستین قهرمانان اسکی این منطقه نظامیان بودند.یا هر کس که به مقام قهرمانی می رسید پس از مدت کوتاهی جذب ارتش می شد. در ایران نخستین مسابقات اسکی در 1317 برگزار شد و تأسیس فدراسیون اسکی نیز در 1325 (1946) صورت گرفت.تشکیل فدراسیون اسکی ترکیه در 1936 ، لبنان در 1948 قبرس در 1947 و یونان در 1930 بود.

 

 تاریخچه اسکی درایران

تاريخچه اسکی برف در ايران

در بسياری از مناطق پر برف جهان مردم برای رفت و آمد بر روی برف به ويژه برای شكار حيوانات در زمستان مجبور بودند وسيله ای اختراع كنند تا بتوانند بدون فرو رفتن در برف حركت نمايند.

در ايران نيز نمونه هايی از اين اختراعات ديده شده است . گزنفون مورخ معروف به تخته هايی اشاره می كنند كه كف آنها را از روكشی از پوست حيوانات كشيده بودند و ساكنان قفقاز در2000 سال پيش از مسيح برای عبور از روی برف به پای خود می بستند . زبانشناسان اصل كلمه اسكی را مربوط به زبان آريايی می دانند و همانطور كه پيش از اين هم اشاره كرديم بسياری از مورخان نيز معتقدند كه اسكی از شرق به غرب و به ممالك اسكانديناوی رفته است .

مصطفی اعلم مترجم كتاب راهنمايی نوين اسكی متذكر می شود كه در برخی از دهات كه دستان اهالی از مدت 4 پيش در فصل زمستان برای شكار و رفتن از دهی به ده ديگر از تخته های باريك و درازی استفاده می كردند كه هنوز هم در بين ساكنان اين نواحی رواج دارد . سرهنگ يحيايی رئيس اسبق فدراسيون اسكی و كوهنوردی ايران هم به خاطر می آورد كه در سفر تجسسی خود در كوههای پر برف لرستان راهنمايی داشته اند كه دارای نوعی راكت برفی بوده و بر زبان محلی به آن ((درگ )) می گفته اند و شكارچيان بومی آن مناطق آن را از شاخ گاو و يا شاخ شكار می ساختند . ((درگ )) يا راكت برفی كه كوه نشينان بختياری به ابتكار خود از شاخ گاو می ساختند از سوراخ هايی كه روی پل های افقی ديده می شود در سيمان يا چرم رد می كنند و كفش خود را به آن محكم می كنند . در روايت تاريخی ايران نيز از نوعی اسكی سخن به ميان آمده .

امير تيمور گور كانی در خاطرات خود موسوم به منم تيمور جهانگشاه تعريف می كند كه وقتی شهر فيروزكوه پايتخت كشور (غور) را كه است كوهستانی واقع در جنوب غرنين مسخر كرد قاصدی وارد فيروزكوه شد به وی گفتند كه آن مرد هنگام ورود به شهر كفش هايی بزرگ از تخته برداشتند و به آن وسيله از روی برف مجبور كرده است . اميرتيمور آن گفته را باور نمی كند تا اين كه خود آن مرد را می بيند . امير تيمور در وصف قاصد چنين می نويسد : قاصد مردی بود از سكنه كوه نشين غور و قامتی بلندو چهره ای سياه داشت .

هنگامی كه من او را ديدم كفش های بزرگ خود ر ابه دست گرفته بود آن كفش ها دو تخته مسطح به شمار می آمد و آن مرد تخته ها را به پای می بست تا اين كه در برف فرو نرود .

در بعضی نقاط روی برف می لغزيد و من تا آن موقع آن گونه كفش نديده بودم ولی تا اموال كلزدی پادشان غور گفت كه سكنه كوه نشنين غور در فصل زمستان كه برف راهپيمايی را مشكل می كند . با آن كفش از برف می گذرند .

نخستین مسابقه آبعلی

اولین مسابقه آبعلی در 19 اسفند 1322 طی مراسم باشکوهی اجرا شد .برگزارکنندگان، باشگاههای البرز و آلپ، مسابقه را با شلیک 3 تیر آغاز کردند.  کبوتران قاصد آزاد گردیدند و مشعل نیرو که بر فراز یکی از تپه ها قرار گرفته بود،افروخته شد. در طول مسابقه نغمات مهیج موسیقی به وسیله بلندگوهای مخصوص که در تمام قسمتهای مسیر قرار گرفته بود شوق مردم و شرکت کنندگان  را بیشتر می کرد. نخست مسابقه 2500 متر استقامت آقایان انجام گرفت و در نتیجه دکتر فضل الله معتضدی و دکتر دبیر و دکتر سیمون فرزامی به ترتیب اول تا سوم شدند . در مسابقه 800 متر بانوان و دوشیزگان توران میرهادی و ریتا آلاوردیان و انور مجد ضیائی به ترتیب رتبه های اول و دوم و سوم را به دست آوردند . در پایان جوایز که عبارت بود از 9 جام پیروزی نقره و سه عدد اسکی طلا و نقره اشیاء نفیس عتیقه به قهرمانان تقدیم شد .

بنیانگذاران اسکی آلپاین

مسابقات اسکی ایران تا 1323 منحصر بود به یک مسابقه سرعت کوچک و یک یا چند مسابقه استقامت . با ورود برادران فیاپر- بهادر( بوریس) 23 ساله و ابراهیم (استکا) 21 ساله- به صحنه اسکی ایران تحول بزرگی در این سال رخ داد . این دو برادر که از پدری آذربایجانی و مادری قفقازی بودند اسکی را در سنین نوجوانی در شوروی فراگرفته و شاید در آن دوران تنها ایرانیانی بودند که می توانستند با تکنیک رایج زمان خود به طور صحیح مارپیچ بروند و پیچ آلپاین را تعلیم دهند . به همت و پشتکار این جوانان اسکی آلپاین نخستین دوره رشد خود را در ایران گذراند و بتدریج جایگزین اسکی صحرانوردی گردید . چنانچه برادران فیاپر را ( به تقلید از فرنگی ها ) بنیانگذاران اسکی آلپاین ایران قلمداد کنیم شاید عنوانی ناصواب نداده باشیم .

نخستین مسابقه مارپیچ

اولین مسابقه مارپیچ را باشگاه نیرو و راستی در چهارم اسفند 1323 در بیست تلو برگزار کرد . بهادر فیاپر در این مسابقه به مقام اول دست یافت و ابراهیم فیاپر برادر کوچکتر دوم شد .

در این سال چندین مسابقه دیگر نیز انجام گرفت که از مهمترین آن ها مسابقه باشگاه ها بود که برای نخستین بار اجرا می شد و باشگاه گیتی در میان 12 باشگاه به مقام اول رسید. علاوه برآن اولین مسابقه دبیرستانی نیز بین دانش آموزان دبیرستان البرز در همین سال انجام گرفت . یک مسابقه جالب استقامت هم به طول 5000 متر از گردنه قوچک به تلو اجرا شد که در آن ابراهیم فیاپر و بهادر فیاپر و سرهنگ آذر به ترتیب مقام های اول تا سوم را به دست آوردند .

سال 1325 سال تولد فدراسیون اسکی ایران است . از این سال به بعد سرعت رشد این ورزش کاملاً محسوس است . آمار همین سال به خوبی نشان می دهد که تعدادی فراوانی از مردم به اسکی جلب شده بودند و اسکی می رفت تا از یک ورزش ویژه خاص به ورزشی مردمی تبدیل شود . برای مثال در یکی از مسابقات این سال که در سه رشته استقامت یک کیلومتر و 2 کیلومتر و 45 کیلومتر برگزار شد جمعاً 430 نفر شرکت کردند. علاوه بر آن تعداد تماشاچیان نیز خارق العاده بوده و به بیش از چند هزار نفر می رسید.

دسته بندی مسابقات رسمی و اولین تیم ملی اسکی

همانطور که اشاره کردیم تا 1327 کلیه مسابقات ورزشی ایران را ترتیب بدنی اجرا می کرد . ولی از آن سال به بعد هر فدراسیون اجرای مسابقات مربوط به خود را به عهده گرفت . فدراسیون اسکی ایران پس از بررسی هایی که انجام داد پنج نوع مسابقه را در تقویم مسابقات خود از این قرار درج کرد :

·         اولین مسابقه سال مسابقه تشویقی بود که در آن تیم ملی حق شرکت نداشت .

·         دومین مسابقه استقامت توأم با تیراندازی (بیاتلون).

·         سومین مسابقه ، مسابقه بین باشگاه های تهران .

·         چهارمین مسابقه ، مسابقه قهرمانی کشور.

·         پنجمین مسابقه ، مسابقات محلی بود که برای روستائیان آبعلی و شمشک و لشکرک برگزار     می شد .

در مجموع مسابقاتی که در این سال برای تعیین تیم ملی اسکی انجام گرفت سرانجام بهادر فیاپر و آوانس مگردون و ماناواز میکائیلیان انتخاب شدند و نخستین تیم ملی اسکی ایران را تشکیل دادند .

از سال 1329 یعنی از سالی که تله اسکی تلو نصب شد تا سال های 1333 و 1334 جنبه مسابقاتی اسکی مورد توجه ویژه قرار گرفت ، به طوری که هر هفته یک یا دو مسابقه اجرا می شد و رقابت   فوق العاده جالبی بین اسکی بازان به وجود آمده بود . کاتیار که دو سال اول ورود خود یعنی سال های 1326 و 1327 را صرف تعلیم تکنیگ درست اسکی و ترتیب معلم کرده بود سال های 1328 و 1329 را بیشتر به تعلیم مسابقاتی و تشکیل تیمی اختصاص داد که بتواند در مسابقات خارجی شرکت کند . بدین منظور فدراسیون اسکی روز های شنبه و سه شنبه هر هفته را برای تمرین مسابقاتی در نظر گرفت . ماشین ارتشی مخصوص تهیه شد تا اسکی بازان واجد شرایط را در ساعت 8 صبح روزهای نامبرده از مقابل مهمانخانه رئیس واقع در میدان فردوسی به پیست تلو ببرد تا زیر نظر کاتیار تمرین کند .

در ضمن نمایندگی شرکت های بزرگ خارجی نیز به تشویق فدراسیون وارد صحنه شدند و جوایز برخی از مسابقات را برعهده گرفتند . برای مثال در بهمن ماه 1329 یک مسابقه مارپیچ از طرف نمایندگی شرکت هاکوزان و ایرفرانس ترتیب داده شد که 23 نفر در آن شرکت داشتند و در نتیجه آوانس مگردون اول و بهادر فیاپر دوم و ابراهیم فیاپر سوم شدند و جوایز که عبارت بود از یک ساعت مچی انویکتا و قوطی های هاکوزان ( یک نوع شیرخشک) و یک زیرسیگاری بلور و چمدان بین قهرمان ها توزیع شد.

نخستین مسابقه مارپیچ بزرگ

در نهم اسفند 1330 برای اولین بار در ایران یک مسابقه مارپیچ بزرگ ( اسلالوم ژیان) در آبعلی برگزار شد . این مسابقه به جای مسابقه مستقیم سرعت که تا آن زمان در ایران انجام می گرفت اجرا گردید و نتایج آن جزء مسابقات باشگاه ها به حساب می آمد چنین بود : اول آوانس از باشگاه تاج و دوم بهادر فیاپر از تاج و سوم گروهبان بنکدار از نیرو و راستی. در همین سال اولین مسابقه بزرگ کلیه اسکی بازان محلی اطراف تهران (تلو و آبعلی و شمشک ) روز 6 اسفند در بیست آبعلی انجام شد و شمشکی ها پیروزی قاطعی به دست آوردند . نفر اول رحمت الله ساوجی ، نفر دوم اسماعیل ساوجی و نفر سوم فریدون فرخی و نفر چهارم ناصر رحمتی .

اردوهای خارج از کشور

سال 1332 را باید سال پایه گذاری اردوهای خارج از کشور به شمار آورد . در این سال 2 تن از اسکی بازان تیم ملی (آوانس و گیلانپور) به فرانسه اعزام شدند تا زیرنظر کاتیار تمرین کرده در مسابقات فرانسه شرکت کنند . کاتیار اسکی بازان ما را در یک پانسیون به نام « فوآیه د اسکیور » ( کانون اسکی بازان) در والدیرز فرانسه مستقر کرد . این پانسیون به ازای هر نفر روزانه معادل 20 تومان بابت خواب  و خوراک کامل دریافت می کرد و با وجود آنکه تختخواب های این پانسیون کوچک  مانند سربازخانه ها سه طبقه و تشک هایش گاهی بود ولی چون غذایی بسیار لذیذ و فراوان و محیطی      فوق العاده صمیمی و گرم داشت از آن سال به بعد تا سال 1356 یعنی 24 سال تمام ، پایگاه اسکی بازان تیم ملی ما شد . بین اسکی بازان ما و رئیس و کارکنان این پانسیون آن چنان روابط دوستانه ای به وجود آمده بود که بچه ها از تمرین که برمی گشتند یکسره به آشپزخانه می رفتند و بدون تعارف بخوبی از خود پذیرایی می کردند .

پس از رقابت های شدید و فشرده سرانجام برخی از اسکی بازان دسته دوم موفق شدند در سال 1333 وارد دسته اول شوند و این گروه که تعدادشان به شش نفر رسیده بود برای تمرین جهت شرکت در مسابقات المپیک سال بعد به والدیزر فرانسه اعزام گردید ند . افراد تیم عبارت بودند از : آوانس مگردون و اسماعیل پنجه شیر و بنیک امیریان و محمود بگلو و رضا بازرگان و اسماعیل ساوجی .

برای دسته دوم نیز یک اردو در آبعلی برپاشد . افراد این دسته عبارت بودند از : بهادر فیاپر ، رحمت الله ساوجی ، محمود محمود پور ، صمد کیاشمشکی ، فریدون فتوحی ، فضلعلی زمانی ، فتاحیه و خوروش .

در غیاب تیم ملی سه مسابقه مهم در خلال اردوی آبعلی و در پایان آن  برای دسته دوم برگزار شد . در این مسابقات رحمت الله ساوجی ثابت کرد که اسکی باز برتر است و اتفاقاً برادر کوچکتر او قاسم ساوجی هم در همین سال در صدر لیست قهرمانان نوجوان قرار گرفت .

 1956 ایتالیا : سال ۱۳۳۴ اولین حضور ایران در تاریخ المپیک‌های زمستانی بود. در این دوره از بازی‌های المپیک، ایران با سه ورزشکار راهی کورتینا آمپتزوی ایتالیا شد تا برای اولین بار در مهم‌ترین رویداد ورزش‌های زمستانی شرکت کند. در این دوره بنیک امیریان، رضا بازرگان و محمود بیگ لو در بخش‌های مارپیچ بزرگ، کوچک و همچنین دانهیل به رقابت با حریفان خود پرداختند.

1964 اتریش : سال ۱۳۴۲ مصادف با دومین تجربه حضور ایران در بازی‌های المپیک زمستانی بود و ایران در این دوره از بازی‌های المپیک با چهار اسکی باز عازم اینسبروک اتریش شد. کریم آقاخان ، فیض الله بندعلی ، لطف اله کیاشمشکی ، آوانس مگوئردونیان نمایندگان ایران در این دوره از رقابت ها بودند.

 ۱۹۶۸ گرنوبل فرانسه : در این دوره از بازی‌های المپیک زمستانی که سال ۱۳۴۶ برگزار گردید علی ساوه شمشکی ، فیض الله بندعلی ، لطف اله کیاشمشکی ، آوانس مگوئردونیان عضو تیم ایران بودند.

 1972 ساپارو( ژاپن ) : در این دوره از بازی‌های المپیک زمستانی که سال ۱۳۵۰ برگزار شد، ایران با چهار اسکی عازم ساپاروی ژاپن شد. فیض الله بندعلی ، علی ساوه شمشکی ، لطف اله کیاشمشکی ، قربانعلی کلهر

1976 اینسبروک  ( اتریش ) : در این دوره از بازی‌ها که سال ۱۳۵۴برگزار شد، کاروان ایران با چهار اسکی باز عازم اینسبروک اتریش شد.قربانعلی کلهر ، محمود کلهر ، اکبر خلیلی ، محمد هادی کیاشمشکی

1998 ناگانو ( ژاپن) نخستین حضور ایران پس از پیروزی انقلاب در سال ۱۳۷۶رقم خورد. در بازی‌های المپیک زمستانی ۱۹۹۸تیم اسکی ایران پس از ۲۲سال با حسن شمشکی به عنوان تنها  نماینده ایران در بزرگ‌ترین رویداد زمستانی جهان شرکت کرد.

2002 سالت لیک سیتی (امریکا) : باقر کلهر و مصطفی میرهاشمی در بازی‌های المپیک ۲۰۰۲کاروان ایران با دو نماینده عازم سالت لیک سیتی آمریکا شد.

2006 تورین ( ایتالیا ) : سال ۱۳۸۴ایران با دو نماینده علیداد ساوه شمشکی و  مصطفی میرهاشمی عازم بازی‌های المپیک ۲۰۰۶به میزبانی تورین ایتالیا شد.

2010 ونکوور( کانادا) : تیم ایران با چهار اسکی باز حسین و پوریا ساوه شمشکی ، ستار صید و مرجان کلهر عازم ونکوور کانادا شد.

2014 سوچی ( روسیه ) : در بیست و دومین دوره بازی‌های المپیک زمستانی در سوچی ، ایران با پنج ورزشکار محمد کیادربندسری ، حسین ساوه شمشکی ، فروغ عباسی ، ستارصید و فرزانه رضا سلطانی عازم روسیه شد

 2018 در پیونگ چانگ کره جنوبی : سید ستار صید و سمانه بیرامی باهر در رشته اسکی کراس کانتری و محمد کیادربندسری و فروغ عباسی در رشته اسکی آلپاین چهار نماینده ایران در این بازی ها بودند

 

  اسکی روی چمن

ورزش اسکی چمن درايران از حدود سالهای 1370که اولين گروه از علاقمندان اين رشته جهت شرکت دريک کلاس مربيگری به کشور ترکيه اعزام شده بودند، آغازشده ودر سال 1372 کلنگ پيست اسکی چمن در ايران ودر منطقه اسکی ديزين زده شد وتلاش يکساله دست اندرکاران باعث شد تا در سال 1373 اين پيست مورد بهره برداری قرار گيرد وپس از تاييد فدراسيون بين الملی اسکی در سال 1375 اولين مسابقه بين الملی در اين پيست با چندين کشور صاحب نام اين رشته برگزار شد.

متعاقب آن چندين دوره مسابقات بين الملی ومسابقات جام جهانی در آن برگزار گرديده است.

 

معرفی فدراسیون

در سال 1325 ، فدراسیون اسکی تأسیس و آغاز به کارکرد .

اولین ریاست فدراسیون اسکی ایران را فیلیکس آقایان به عهده داشت که کاظم گیلان پور دبیری این فدراسیون را انجام می داد .

در سال 1330 سرتیپ سپه پور به ریاست فدراسیون منصوب گردید . پس از آن و تنها 2 سال بعد سرهنگ یحیائی یعنی در سال 1332 سکان هدایت فدراسیون اسکی کشور را به عهده گرفت و در سال 1334 مجدداً فیلیکس آقایان به سمت ریاست فدراسیون اسکی گمارده شد و تا سال 1357 در این سمت باقی ماند .

بعد از پیروزی انقلاب اسلامی در دیماه سال 1360 عیسی ساوه شمشکی به عنوان رئیس فدراسیون اسکی برگزیده شد . در آبان ماه سال (1368) مهندس شکر اله حیدری به جای شمشکی منصوب شد ، سپس مجدداً عیسی ساوه شمشکی سکان هدایت این ورزش را به عهده گرفت .

در این میان مدت کوتاهی (6ماه) حسن زاهدی به عنوان سرپرست فدراسیون برگزیده شد که پس از بررسی های کافی عیسی ساوه شمشکی در این پست ابقاء و تا سال 1379 که اولین انتخابات مجمع عمومی فدراسیون برگزار شد به صورت انتخابی در رأس این ورزش قرار گرفت .

 روسا و سرپرستان فدراسیون اسکی 


فیلیکس آقایان
سرتیپ سپه پور
سرهنگ یحیائی
فیلیکس آقایان
عیسی ساوه شمشکی
شکر اله حیدری
عیسی ساوه شمشکی
حسن زاهدی (سرپرست)
عیسی ساوه شمشکی
ناصر طالبی (سرپرست)
برانوش نیک بین (سرپرست)
ناصر طالبی
احمد سعادت مند (سرپرست)
سید عبدی افتخاری

 

 

اِسکی نام چند گروه رشته ورزشی است که در آنها از تخته هایی با اشکال گوناگون که به پای ورزشکاران بسته می شود جهت سر خوردن رون سطوح مختلف استفاده می شود.
 

ورزش هاي المپيك زمستاني :

1 – اسكي

ورزش اسكي به نوعي نماد ورزش هاي زمستاني است و شامل ۶ ماده است  .

1 - ۱ - اسكي آلپاين
اسكي آلپاين رشته  ورزشي است كه در ايران به اسكي مشهور است  . هدف در اين ورزش عبور از دروازه هايي است كه به شكل مارپيچ در مسيري سرازيري قرار داده شده است  و اسكي باز بايد از بين تمام اين دروازه ها بدون خطا بگذرد.  مسابقات در ۵ ماده مردان و ۵ ماده زنان برگزار مي شود  و ۱۰ مدال دارد . مسابقات در ۴ ماده مارپيچ كوچك (اسلالوم) ، مارپيچ بزرگ (جیانت اسلالوم) ، مارپيچ سرعت (سوپر جی) و دانهیل برگزار می شود . تفاوت این مواد در میزان مارپیچ بودن مسیر است .  برای مثال در ماده اسلالوم ، سرعت شركت كنندگان زياد نيست ولي بايد پيچ هاي سختي بزنند ولي در ماده دانهيل ، سرعت بسيار زياد و بيش از ۱۵۰ كيلومتر در ساعت است ولي پيچ هاي مسير سخت نيست . به جز اين مواد ، ماده ديگري بنام سوپر كمبايند هم وجود دارد كه شامل يك دور اسلالوم و يك دور دانهيل است .  مسابقات اسلالوم و جيانت اسلالوم در 2 دور برگزار مي شود ولي مسابقات دانهيل و سوپر جي فقط شامل يك دور است .

1 - ۲ - اسكي صحرانوردي
اين ماده  به اسم اسكي كراس كانتري است  كه در ايران به اسكي استقامت و صحرانوردي هم ترجمه شده است .  هدف كلي در اين ماده  اسكي كردن در مسيري صاف يا نسبتا صاف است .  مسابقات اين ورزش در حالت كلي در دو شكل آزاد و كلاسيك برگزار مي شود  كه در ماده كلاسيك ، اسكي باز فقط مي تواند به جلو حركت كند ولي در ماده اسكي آزاد امكان حركت به چپ و راست هم وجود دارد  . مسابقات شامل ۶ ماده مردان و ۶ ماده زنان است . دو مسابقه سرعت انفرادي (با اسکی کلاسیک) و سرعت تیمی دونفره (با اسکی آزاد) مواد سرعتی این ورزش است . به جز این مواد یک ماده ۱۵ کیلومتر (۱۰ کیلومتر برای زنان) تایم تریل اسکی آزاد ، به علاوه يك ماده ۵۰ كيلومتر (۳۰ برای زنان) استارت همگانی اسکی کلاسیک ، يك ماده ۳۰ كيلومتر تعقيبي (۱۵ برای زنان) شامل ۱۵ کیلومتر اسکی کلاسیک و ۱۵ کیلومتر اسکی آزاد هم وجود دارد. ضمن اینکه یک ماده هم به شکل تیمی در برنامه مسابقات است  .

1 - ۳ - اسکی آزاد
ورزش اسکی آزاد شامل حرکات نمایشی در ورزش اسکی است .  مسابقات در ۳ ماده مردان و ۳ ماده زنان برگزار می شود  و ۶ مدال طلا دارد . ماده آیریال یکی از این ۳ ماده است  که شباهت زیادی با ماده پرش خرک ژیمناستیک دارد .  در این ماده  اسکی باز با کمک یک سکو تا ارتفاع زیادی به هوا می پرد و بعد از انجام حرکات نمایشی فرود میاد . ماده دیگر این ورزش ماده موگولز است . در این ماده ، اسكي باز در مسيري به شكل تپه تپه به پايين حركت مي كند و ضمن اينكه بايد سريع به پايان مسير برسد بايد در طول راه هم حركات آكروباتيك انجام بدهد .  اما آخرين ماده اسكي كراس است .  در اين ماده  اسكي بازان در دسته هاي ۴ تايي به شكل هم زمان حركت مي كنند و نفراتي كه زودتر به خط پايان برسند به دور بعد صعود مي كنند. اين ورزش به علت حركت با سرعت بالا و همزمان اسكي بازان در مسير ، بسيار خطرناك است  .

 

 

1 - ۴ - پرش با اسكي
اين رشته در ۳ ماده و فقط براي مردان برگزار مي شود . مسابقات در بخش انفرادي در 2 ماده نورمال هيل و لارج هيل برگزار مي شود  كه تفاوت اين دو ماده در ارتفاع سكوي پرش است  .  ضمن اينكه يك ماده لارج هيل تيمي هم وجود دارد . هدف در اين ورزش پريدن تا بيشترين مسافت ممكن است ، ضمن اينكه امتيازاتي هم توسط داوران به زيبا بودن پرش تعلق مي گيرد .

1 - ۵ - نورديك تركيبي
اين ماده  شامل دو ماده پرش و اسكي صحرانوردي است . در اين ورزش اسكي بازان ابتدا يك مسابقه پرش برگزار مي كنند و سپس بر اساس امتيازات كسب كرده در مسابقه اسكي صحرانوردي شركت مي كنند. بدين صورت كه كسي كه در مسابقه پرش اول شده ، اول حركت مي كند و سايرين بسته به ميزان اختلاف امتيازي كه در پرش داشتند ، با اختلاف چند ثانيه بعد از نفر نخست حركت مي كنند. مسابقات فقط مختص مردان است  و از لحاظ مواد كاملا مشابه ماده پرش است يعني 2 ماده انفرادي و يك ماده تيمي در برنامه مسابقات وجود دارد .

1 - ۶ - اسنوبورد
اسنوبورد شامل اسكي كردن روي تخته اسنوبورد است  مسابقات در ۳ ماده مردان و ۳ ماده زنان برگزار مي شود . يكي از اين مواد ، ماده اسنوبورد كراس است  كه كاملا مشابه ماده اسكي كراس است . ماده ديگر ماده مارپيچ بزرگ موازي است  . اين ماده كاملا مشابه مارپيچ بزرگ اسكي است  ، با اين تفاوت كه مسابقات در اسنوبورد در دو مسير موازي و به شكل حذفي برگزار مي شود . آخرين ماده اين رشته  هم ماده هالفپايت يا نيم دايره است . در اين ماده اسكي باز در مسيري ني مدايره حركت مي كند و در هر بار رسيدن به بالاي اين نيم دايره حركتي نمايشي انجام مي دهد و بر اين اساس از داوران امتياز مي گيرد .

 

2 – بياتلون

بياتلون يا دوگانه ورزشي تركيبي از اسكي كراس كانتري و تير اندازي است. در اين ماده  شركت كنندگان در مسيري نسبتا هموار اسكي مي كنند و در مسافت هايي از قبل تعيين شده اقدام به تيراندازي مي كنند و در صورت موفق نبودن در تيراندازي به اشكال مختلف (بسته به ماده) جریمه می شوند.  مسابقات در ۴ ماده انفرادی و ۱ ماده تیمی برای مردان و به همین شکل برای زنان برگزار می شود و جمعا ۱۰ طلا ، ۱۰ نقره و ۱۰ برنز در اين ماده  داده مي شود .  طول مسير مسابقه بسته به نوع ماده متفاوت است و ورزشكار در هر بار تيراندازي بايد ۵ هدف را بزند . تيراندازي به دو شكل ايستاده و درازكش انجام ميشود . با توجه به اينكه در مسير مسابقه تنها ۳۰ جايگاه براي تيراندازي وجود دارد ، برگزاري مسابقه استارت همزمان براي بيش از ۳۰ نفر ممكن نيست و براي همين دو ماده از ۴ ماده انفرادي به شكل تايم تريل يا زمان گيري انجام مي شود. نحوه جريمه در مواد مختلف تفاوت دارد . در مواد اسپرينت و تعقيبي به ازاي هر تير خطا ، يك بار بايد لوپ جريمه ۱۵۰ متري طي بشود . در ماده انفرادي (ایندی وید وال) هر تیر خطا ۱ دقیقه جریمه دارد و در مواد استارت دسته جمعی و ماده تیمی هم ورزشکار ۳ بار فرصت دارد تا تیر اضافه در تفنگ بگذارد و هدف رو بزند و اگر بعد از ۳ تیر اضافه باز هم هدف نزده باقی مونده باشد باید به لوپ جریمه برود .

 

3 – بابسلی

ورزش بابسلی شامل دو شاخه به همین اسم بابسلی و شاخه دیگری به اسم اسکلتون است  .

3 - ۱ – بابسلی
این رشته ورزشی چیزی شبیه به لوژسواری است و در مسیری مارپیچ برگزار می شود . در این مسابقه شرکت کنندگان باید در وسیله ای شبیه به اتوموبیل نشسته و با کمترین زمان ممکن به انتهای خط برسند. مسابقات در مواد دو نفره و ۴ نفره مردان و ۲ نفره زنان برگزار می شود و جمعا ۳ مدال طلا دارد. هر ماده شامل ۴ دور مسابقه است  که در پایان جمع زمان این ۴ دور ، تيم هاي برتر رو مشخص مي كند. در اين رشته  راننده داخل وسيله مي نشيند و ساير نفرات با هل دادن وسيله به اون سرعت مي دهند و نهايتا خودشون هم به داخل وسيله مي پرند و راننده اين وسيله رو تا پايان مسير كنترل و هدايت مي كند.

3 - ۲ - اسكلتون
اسكلتون هم از لحاظ نحوه برگزاري كاملا مشابه بابسلي است . اين رشته  شامل دو ماده انفرادي مردان و زنان است  و دو مدال دارد . تفاوت اين ورزش با بابسلي در نوع وسيله است . اسكلتون چيزي شبيه سورتمه است  و شركت كننده بعد از دويدن مقداري از مسير همراه با اين سورتمه به روي اون مي پرد و بر روي شكم روي اون مي خوابد و با تكان دادن دست ها و پاهاي خود وسيله رو تا انتها كنترل مي كند .

4 – كرلينگ

كرلينگ ورزشي تيمي شبيه به ورزش بولز است . اين رشته  براي زنان و مردان برگزار مي شود  و ۲ مدال طلا دارد  و هر تيم شامل ۴ نفر (و ۱ نفر ذخیره) است . در این ورزش ، هدف اصلي ليزدادن گوي هاي سنگي به سمت دايره اي است  كه در انتهاي مسير كشيده شده است . هر مسابقه شامل ۱۰ راند است  و هر تيم در هر راند ۸ گوي سنگي دارد  (هر نفر ۲ گوی) و درپایان هر تیم به تعداد گوی های سنگی که نزدیکتر به مرکز دایره انتهای مسیر است  امتیاز می گیرد .  یعنی اگر دو گوی قرمز از تمام گوی های حریف به مرکز دایره نزدیکتر باشند ، تيم قرمز ۲ امتياز مي گيرد. در اين ورزش تيمي كه گوي آخر رو در هر راند مي زند شانس بسيار بيشتري براي كسب امتياز دارد  و هر تيمي كه در هر راند امتياز بگيرد در راند بعدي بايد گوي اول رو بزند.  اين ورزش مساوي ندارد و در صورت مساوي در پايان ۱۰ راند ، راند اضافي بازي مي شود  .

5 - هاكي روي يخ

هاكي روي يخ ورزشي شبيه هاكي است  كه روي يخ بازي مي شود . هر تيم شامل ۶ بازيكن درون زمين است  و هدف در اين ورزش زدن گل به تيم حريف است . هاكي روي يخ هم در دو بخش زنان و مردان برگزار می شود  و 2مدال طلا  در مسابقات المپیک دارد  .

6 – لوژ

ورزش لوژ يا سورتمه راني شباهت زيادي به بابسلي و اسكلتون دارد و تفاوت اون در نوع سورتمه است . در اين ورزش نفرات برخلاف دو ورزش قبلي نمي دوند و به شكل نشسته روي سورتمه با استفاده از دست روي زمين سرعت مي گيرند. مسابقات لوژ در ۳ ماده انفرادي مردان ، انفرادي زنان و دوبل برگزار مي شود . در ماده دوبل ، زن يا مرد بودن شركت كنندگان مهم نيست ولي معمولا تمام تيم هاي شركت كننده از نفرات مرد استفاده مي كنند.

7 – اسكيت

ورزش اسكيت روي يخ شامل ۳ بخش در مسابقات المپيك است .

7 - ۱ - اسكيت نمايشي
اسكيت نمايشي یا  پاتيناژ (پاتیناژ معادل فرانسوی اسکیت است ) ورزشی شامل ۴ ماده است  که این مواد ، انفرادي مردان و زنان ، ماده زوج و رقص روي يخ است  . هدف اصلي در اين ورزش اجراي عمليات اسكيت كردن روي يخ است  و داوران بسته به سخت بودن و زيبايي حركات به اون امتياز مي دهند. مسابقات انفرادي مردان و زنان كه به شكل تكي برگزار مي شود . ولي دو ماده ديگر به شكل دو نفره مختلط است . ماده زوج (یا Pairs) تا حدی شامل همان حرکات یک نفره ولی این بار به شکل دوبل است  ولی ماده IceDancingتفاوت زیادی با سایر مواد دارد و همانطور که از اسمش پیداست ، شامل انجام حركات موزون است .  به جز اين ماده آخر ، ساير مواد شامل 2 دور مسابقه هستند و جمع امتيازات 2 دور نفرات رو مشخص مي كند ولي اين ماده برخلاف سايرين در ۳ دور برگزار می شود .

7 - ۲ - اسكيت سرعت
اسكيت سرعت مسابقه سرعت روي اسكيت است . مسابقات در ۶ ماده مردان و ۶ ماده زنان برگزار می شود  و ۱۲ مدال طلا دارد . مسابقات در مسافت هاي ۵۰۰ ، ۱۰۰۰ ، ۱۵۰۰ ، ۵۰۰۰ و ۱۰۰۰۰ متر برگزار مي شود . البته در زنان ماده ۳۰۰۰ متر جايگزين ۱۰ هزارمتر مي شود . در بخش تيمي هم يك ماده وجود دارد . مسابقات اسكيت سرعت به شكل تقريبا تايم تريل برگزار مي شود  و نفرات همزمان مسابقه نمي دهند  ! البته در هر دور مسابقه ، دو نفر در دو سمت پيست مسابقه مي دهند  و در نهايت زمان ها در كنار هم مقايسه مي شوند . البته ماده تيمي كمي با سايرين تفاوت دارد و مسابقه در چند دور مقدماتي برگزار مي شود  و در نهايت مسابقه فينال تيم هاي برتر رو مشخص مي كند .

7 - ۳ - اسكيت سرعت مسافت كوتاه
اسكيت سرعت مسافت كوتاه كاملا مشابه اسكيت سرعت عادي است . با اين تفاوت كه مسابقات به شكل هم زمان است  و تايم تريل نيست ! به همين دليل مسابقه بسيار هیجان انگیزتر است . اين ماده  در پيست كوچك تري شامل پيچ هاي پي در پي برگزار مي شود و احتمال زيادي براي زمين خوردن شركت كنندگان است . مسابقات در اين ورزش در ۴ ماده مردان و ۴ ماده زنان برگزار مي شود  و جمعا ۸ مدال دارد. مسابقات انفرادي در مسافت هاي ۵۰۰ ، ۱۰۰۰ و ۱۵۰۰ متر برگزار مي شود  و يك ماده تيمي هم در كنار اين مواد است .

 Color SchemeMost of the Elements in Website Secondary MenuSecondary Menu Background Color Links ColorColor of Hyperlinks