اخبــار ســایت

نخستين تيم اعزامي ژيمناستيک ايران به رقابت هاي بين المللي

🕔1399/10/09 0 Comments

 رشته ژيمناستيک براي اولين بار توسط شخصي به نام امان الله پادگرني که يک روسي بود در سال 1302 به ايران آورده شد . پادگرني در ورزش هاي دبستان با حرکات ريتميک و ژيمناستيک کار خود را از شهر تبريز آغاز کرد و براي راه اندازي آن نيز به تهران سفر کرد . در تهران علاوه بر پادگرنی ، افرادی مانند محمود اسحاقی و ميراحمد صفوی اين رشته را در تهران گسترش دادند. فعاليت های اوليه ژيمناست ها در پارک شهر فعلی انجام مي شد. خراسان بعد از تهران شروع به آموزش اين رشته به دانش آموزان کرد . علی يزد زاد، دکتر بنايی و منوچهر مهران در خراسان رشته ژيمناستيک در مدارس را توسعه دادند. در سال ۱۳۲۱ اين رشته صاحب فدراسيون شد و آقای سپاس پور نخستين سرپرست آن بود که بعد از ۳ ماه سرپرستی کار را به نصرالله حاج عظيمی سپرد . 

  تيم ژيمناستيک ايران درسال 1951 در رقابت هاي بين المللي که درشهر فلورانس ايتاليا حضوريافت و دو قهرمان ايرانی در حرکات زميني و بارفيکس نمراتی بالاتر از 9 گرفتند. «صمد فيضی» در حرکات زميني از 10به 9.4 دست يافت و «حسن فائضی» در بارفيکس 9.3 گرفت. درخشش ايران در اين مسابقات در خور توّجه بود.
اعضاي تيم ژيمناستيک ايران رقابت هاي بين المللي فلورانس از سمت راست : علی يزد زاد - مهندس اتحاد – حسن فائضی – غضنفر جباری – محمود نامجو – احمد عسگري نيک – صمد فيضی – تقي وصالی ، نفر آخر شناخته نشد . 

با دوستان خود این مطلب را به اشتراک بگذارید

نظرات ارسالی

نظر خود را با دیگران به اشتراک بگذارید

 Color SchemeMost of the Elements in Website Secondary MenuSecondary Menu Background Color Links ColorColor of Hyperlinks