اخبــار ســایت

هفته تربيت بدني و ورزش

🕔1399/07/27 0 Comments

 ازدوران رياست احمددرگاهي درسازمان تربيت بدني سابق دردهه 60 همه ساله 26 مهرماه به عنوان روز تربيت بدني وورزش نامگذاري شده است. هدف ازاين اقدام ترويج فرهنگ ورزش کردن درجامعه ونهادينه کردن آن درميان اقشار مختلف کشورمان است .

مسعود سلطاني‌فر وزير ورزش و جوانان در نشست علني مجلس شوراي اسلامي در سوم مهر ماه سال جاري گفت: در دنيا شاخصي با عنوان سرانه ورزش نداريم و برنامه کشورها متفاوت است چنانچه براي کشورهاي توسعه يافته ميزان 1.5 تا 2 مترمربع سرانه ورزشي و براي کشورهاي در حال توسعه يک متر سرانه فضاي ورزشي در نظر گرفته شده است.
وزير ورزش و جوانان در ادامه با اشاره به محدوديت‌هاي مختلف اعتباري براي تکميل پروژه‌هاي ورزشي عنوان کرد: حدود 9 هزار فضاي ورزشي روباز وجود دارد و 490 پروژه نيز توسط شهرداري‌ها ايجاد شده است که در حال حاضر سرانه فضاي ورزشي کشور به ازاي هر نفر را افزايش داده است.
وي افزود: حدود 3 هزار مکان ورزشي توسط آموزش و پرورش براي 14 ميليون دانش آموز در نظر گرفته شده و کارگران نيز از فضاي ورزشي مربوط به خود بهره‌مند هستند، همچنين شهرداري‌هاي کشور و دانشگاه‌ها نيز اقدام به ساخت مجموعه‌هاي ورزشي کرده‌اند ضمن اينکه دو هزار فضاي ورزشي از سوي بسيج نيروهاي مسلح براي شهرها و روستاها احداث شده است.
سلطاني‌فر در ادامه با بيان اينکه سرانه ورزشي مکان‌هاي متعلق به وزارت ورزش 78 سانتيمتر مربع براي هر نفر است که با احتساب ساير فضاهاي دستگاه‌ها قطعاً به بيش از يک مترمربع افزايش يافته،  عنوان کرد: با اين حال فضاي ورزشي به صورت عادلانه توزيع نشده و استان‌هاي ايلام، کردستان، سيستان و بلوچستان و خراسان جنوبي از امکانات کمتري برخوردارند که تصميم داريم در اين زمينه توازن و تعادل را برقرار کنيم.
درحالي که وزير ورزش از سهم ناعادلانه توزيع شده در سطح کشور خبر مي دهد طبق اعلام مديرکل ورزش و جوانان استان تهران در اسفند سال 1397 سرانه ورزشي در تهران به 53 سانتيمتر رسيد . در مجمع نمايندگان استان تهران در شهريور سال 1398  اعلام شد : سرانه ورزش تهران از محروم ترين نقاط کشور پايين‌تر است بنابراين وزارت ورزش بايد بر کارشناسي هرچه بهتر براي ساخت اماکن ورزشي اهتمام ورزد ، هرچند همه اين تصميم گيري ها فقط به عهده وزارت ورزش و جوانان نبوده که بايد در اين زمينه اين وزارتخانه نيز ورود کند و  در عين حال شرايط را براي بخش خصوصي جهت توسعه باشگاه ها فراهم کند . 
مديريت استان ها نيز نقش بسزايي در توسعه ورزش دارد و دربرخي از استان ها مي بينيم که به جهت علاقمندي مسوولين استان به ورزش شاهد توسعه رشته هاي مختلف هستيم و دربرخي از استان ها به رغم اينکه داراي قهرمان المپيک و جهان در رشته اي خاص هستند آن استان حتي به ساخت سالن اختصاصي رشته فوق اقدام نکرده است . 
براي کشوري چون ايران نکته مهم، فراهم آوردن امکان ورزش ارزان و رايگان است. توسعه فضاهاي ورزشي که مطابق استاندارد تعريف شده درايران هر فرد بايد 2.5 تا 4 مترمربع سرانه داشته باشد . 
مرکز آماردر مهرماه سال جاري  سرانه زمان انجام ورزش افراد ۱۵ ساله و بيشتر کشور در سال ۱۳۹۶ را روزانه ۲۷ دقيقه اعلام کرد و افزود: در اين سال ۵۱.۱ درصد افراد ورزش کرده‌اند.  
همچنين بررسي‌هاي مرکز آمار نشان مي‌دهد که گيلاني‌ها با ۳۵ دقيقه و سيستان و بلوچستان با ۱۳ دقيقه به ترتيب بيشترين و کمترين سرانه زمان ورزش کشور را به خود اختصاص دادند. همچنين سرانه زمان ورزش در پايتخت هر روز ۳۰ دقيقه است.  نرمش و پياده‌روي با ۶۲.۴ درصد و فوتبال با ۱۵.۱ درصد رشته‌هاي مورد علاقه افراد ۱۵ ساله و بيشتر کشور است که در سال ۱۳۹۶ انجام داده‌اند.   متوسط ماهانه هزينه ورزش خانوار کشور ۴۰ هزار تومان است و خانواده هاي تهراني با به طور ميانگين ۶۰ هزار تومان در ماه، بيشترين هزينه ورزشي را مي‌پردازند و قمي‌ها با پرداخت ۲۲ هزار تومان جزو افرادي هستند که هزينه ورزش در سبد خانواده نسبت به ساير استان‌ها ناچيز است.  

طبق آخرين آمار منتشره توسط معاون وقت سازمان تربيت بدني سابق درسال 1385 در خصوص افرادي که به طور سازمان يافته ورزش مي کنند، تنها 5 درصد جمعيت کل کشور مي باشد. اين آمار در سال 1395 با اعلام وزير وقت ورزش و جوانان به عدد 21 درصد ارتقا يافت . 
    تبليغ و اطلاع رساني مستقيم درخصوص فوايد ورزش کردن از طريق صدا و سيما، مطبوعات چاپي و الکترونيکي، خبرگزاري ها و سايت هاي اينترنتي نيز براي ارتقاي سطح آگاهي هاي مردم بسيار موثر است. 
دراين ميان از امکانات بسياري از ارگان ها ونهادهاي خصوصي ودولتي که برخي از آنها خود از اولين متوليان ورود ورزش به کشورمان بوده اند بطور صحيح براي عموم استفاده نمي گردد . يکي ازاهداف تاسيس سازمان تربيت بدني و وزارت ورزش و جوانان نيز توسعه و تعميم ورزش و پرورش نيروي بدني و تقويت روحيه سالم در افراد کشوراست هرچند با تاسيس وزارت ورزش وجوانان هنوز ورزش قهرماني برروي ورزش همگاني سايه افکنده است که بايد با اقدامات کارشناسي فضا براي نظارت و حضور هرچه بيشتر کميته المپيک در امر قهرماني به مانند بسياري از کشورها فراهم کرد  و وزارت ورزش در امر توسعه همگاني ورزش اقدام نمايد . 
خوشبختانه با تصويب اخير قانون جديد ورزش کشور بعد از گذشت نزديک به 50 سال مي توان اميدواربود تا توسعه ورزش در کشورمان رنگ جدي تري به خود گيرد . 
روزنامه هاي  ورزشي نيز به دليل نداشتن نفع اقتصادي، مايل به درج مطالب درخصوص ورزش همگاني نيستند ولي تا جايي که ممکن است به متن و حاشيه ورزش قهرماني و حرفه اي مي پردازند. البته مي توان سياستگذاري صحيحي داشت تا از تشويق ها و جاذبه ورزش قهرماني براي پرداختن به ورزش همگاني بهره برداري شود. در عين حال امکانات فضاي مجازي به خصوص سايت و کانال ها مي تواند به توسعه ورزش کمک بسزايي کند . 
    اين موضوع که مردم، ورزش را يک امر واجب بدانند نيازمند تلاش هاي همه جانبه و بسيج کردن همه امکانات توسط متوليان قانوني ورزش کشور است. فرهنگ سازي براي توسعه ورزش همگاني هم راهکارهاي مستقيم دارد و هم غيرمستقيم که اميد است در اين مسير شاهد موفقيت هاي چشمگير باشيم.
در اين ميان رسانه ملي به طور قطع نقش مهمي در توسعه ورزش در کشور داشته باشند که به خصوص از دوران شيوع ويروس کرونا در سال جاري اقدامات خوبي انجام گرفته است . 

با دوستان خود این مطلب را به اشتراک بگذارید

نظرات ارسالی

نظر خود را با دیگران به اشتراک بگذارید

 Color SchemeMost of the Elements in Website Secondary MenuSecondary Menu Background Color Links ColorColor of Hyperlinks