اخبــار ســایت

يادي از سيامندرحمان

🕔1398/12/16 0 Comments

 سيامند رحمان ورزشکار بلندآوازه کشور به شمار مي‌رود که بالاترين رکوردهاي جهاني در وزنه برداري قدرتي معلولان به نام او ثبت شده است. وي با توانايي بالاي خود و با وجود محدوديت جسماني قهرماني نشان‌هاي زرين بسياري را از آن خود کرده‌است.  


وزنه‌برداري جزو برترين هاي قاره کهن و دنيا به حساب مي‌آيد و در ايران با کسب مدال‌هاي درخشان در رقابت‌هاي آسيا و جهان جزو رشته‌هاي پرافتخار به شمار مي‌آيد. وزنه برداري يعني بلند کردن وزنه‌هاي مختلف به وسيله ورزشکار در شکل مدرن که همراه با قدرت، سرعت، تکنيک، تعادل و هماهنگي باشد. اين ورزش از نخستين دوره بازي‌هاي المپيک ۱۹۸۶ ميلادي جزو المپيک بوده و تنها ورزش قدرتي حاضر در اين رقابت‌ها است. وزنه‌برداري در کشورهاي ترکيه، بلغارستان، يونان ورزشي سنتي است و در روسيه، چين، کشورهاي اروپاي شرقي و همچنين ايران ورزشکار درجه يک دارند. وزنه برداري با ۱۶ مدال المپيک بعد از کشتي آزاد در رده بندي مدال آوري ورزش کشور قرار دارد. در اين ورزش افتخارآفرينان زيادي حضور دارند که در رقابت‌هاي آسيايي و جهاني درخشيده‌اند و کارنامه قابل قبولي از خود ارائه کردند که در اين ميان مي توان به سيامند رحمان اشاره کرد. او داراي ۲طلاي پارالمپيک بود و بخت اصلي کسب مدال طلا در پارالمپيک توکيو به شمار مي‌رفت. او درباره حضور در پارالمپيک توکيو گفته بود:‌ «ماموريت اصلي خودم رکوردشکني در بازي‌هاي پارالمپيک ۲۰۲۰ توکيوست و اگر قرار به جابجايي رکورد باشد، دوست دارم در پارالمپيک ۲۰۲۰ اين کار را انجام دهم. در دسته +۱۰۷ کيلوگرم چون من به همراه پورميرزايي در مسابقات جهاني مکزيک وزنه خواهيم زد، يقين دارم مدال طلا و نقره اين دسته به وزنه‌برداران ايران اختصاص پيدا خواهد کرد. البته مسابقات چون جهاني است، وزنه‌برداران خوبي از سراسر دنيا در مکزيک حضور خواهند داشت و نبايد هيچ حريفي را دست کم بگيريم.»
 
 سيامند رحمان زادهٔ ۱ فروردين ۱۳۶۷ در اشنويه ، قهرمان پارالمپيک لندن ۲۰۱۲ و پارالمپيک ريو ۲۰۱۶ و دارندهٔ پنج طلا و يک نقرهٔ جهان است. وي همچنين سه نشان زرين از بازي‌هاي پاراآسيايي گوانگجو ۲۰۱۰، اينچئون ۲۰۱۴ و جاکارتا ۲۰۱۸ به‌دست آورده‌است. روحش شاد و يادش گرامي باد . 
 


 
برگرفته از سايت هاي ايرنا و شبکه ورزش سيما
 
 
 

با دوستان خود این مطلب را به اشتراک بگذارید

نظرات ارسالی

نظر خود را با دیگران به اشتراک بگذارید

 Color SchemeMost of the Elements in Website Secondary MenuSecondary Menu Background Color Links ColorColor of Hyperlinks