اخبــار ســایت

تاریخچه مسابقات دوومیدانی داخل سالن قهرمانی آسیا

🕔1402/11/27 0 Comments

 

یازدهمین دوره رقابت‌های دوومیدانی داخل سالن قهرمانی آسیا از شنبه 28 بهمن 1402 به میزبان تهران و در ورزشگاه آفتاب انقلاب آغاز می‌شود و تا دوشنبه 30 بهمن ادامه خواهد یافت.

این چهارمین میزبانی ایران در این رویداد بین‌المللی است. در سه میزبانی قبلی، تعداد مدال‌های ایران با افزایش چشم‌گیری مواجه می‌شد ؛ مسئله‌ای که می‌تواند در این دوره نیز تکرار شود و با قرار گرفتن ایران در سکوی بخش تیمی همراه باشد.

تاریخچه رقابت‌های دوومیدانی داخل سالن قهرمانی آسیا در زیر آمده است:

* دوره اول: 2004 در تهران
در نخستین دوره این که به میزبانی کشورمان برگزار شد، 23 کشور حضور داشتند که ورزشکارانی از 13 کشور موفق به کسب حداقل یک مدال برنز شدند.

در این دوره تیم ایران 26 مدال شامل 6 طلا، 12 نقره و 8 برنز به دست آورد و پس از چین، به مقام نایب قهرمانی دست یافت.

اسامی مدال‌آوران ایران:

6 طلا: اصغر عبدالغفار، محمد عاکفیان، امیر خیرگو، امین نیکفر، تیم 4 در 400 متر مردان (ادوارد منگاساریان، ایرج ایری، محمد عافکیان، اسماعیل کبوتران)، تیم 4 در 400 متر بانوان (زهرا فرجام، مینا پورسیفی، حدیث شهرامی، لیلا ابراهیمی)

12 نقره: ادوارد منگاساریان، سجاد مرادی (2 نقره)، روح‌الله عسگری، ابراهیم رحیمیان، اسحاق غفاری، علی رحمانی، احمد حسینی، لیلا ابراهیمی، آمنه صفوی، پدیده بلوری‌زاده، تیم 4 در 400 متر بانوان (عاطفه شادمان، نوبهار رضوان، سمیه مهربان، مائده چاووشی‌زاده)

8 برنز: اسماعیل کبوتران، احسان مهاجرشجاعی، امید محرابی، محسن ربانی، لیلا ابراهیمی، الهام زنبوری، پدیده بلوری‌زاده، هما شیخان

* دوره دوم: 2006 در پاتایا
تیم ایران در این دوره از رقابت‌ها غایب بود. در این دوره 25 کشور حضور داشتند که 15 کشور موفق به کسب مدال شدند؛ ضمن اینکه تیم قزاقستان به مقام قهرمانی رسید.

* دوره سوم: 2008 در دوحه
در این دوره 29 کشور از جمله ایران حضور داشتند که 17 کشور حداقل به یک مدال برنز دست یافتند. کاروان ایران نیز که با 5 ورزشکار شرکت کرده بود، با 2 مدال نقره که توسط هادی سپهرزاد و احسان مهاجر شجاعی کسب شده بود، در رده دهم قرار گرفت.

* دوره چهارم: 2010 در تهران
ایران بزرگترین کاروان این دوره از رقابت‌ها را با داشتن 57 ورزشکار به خود اختصاص داد و توانست در بین 23 کشور شرکت کننده با 5 طلا، 6 نقره و 12 برنز به مقام قهرمانی دست یابد.

اسامی مدال‌آوران ایران:

5 طلا: محسن ربانی، هادی سپهرزاد، لیلا رجبی، زهرا نبی‌زاده، تیم 4 در 400 متر مردان (شهاب‌الدین طهماسبی، رضا بوعذار، محسن زرین افضل، مهدی زمانی)

6 نقره: رضا قاسمی، رضا بوعذار، کیوان قنبرزاده، لیلا ابراهیمی، سمیه مهربان، عبدالجلیل توماج

12 برنز: شهاب‌الدین طهماسبی، روح‌الله محمدی، محمد خزایی، محمد گودرزی، اسحاق غفاری، حمیدرضا نودهی، مینا پورسیفی، لیلا ابراهیمی، محبوبه غیور، فرزانه مشایخی، الناز کمپانی، تیم 4 در 400 متر بانوان (مینا پورسیفی، مریو طوسی، سولماز عظیمیان، سودابه سبحانی)

* دوره پنجم: 2012 در هانگژوی چین
کاروان دوومیدانی ایران در این دوره از رقابت‌ها پرفروغ ظاهر شد و با اعزام 13 ورزشکار موفق به کسب 3 طلا، یک نقره و 3 برنز و ایستادن بر سکوی نایب قهرمانی شد.

این رقابت‌ها که 26 کشور حضور داشتند و 16 کشور توانستند به مدال برسند، تیم میزبان به مقام قهرمانی دست یافت.

اسامی مدال‌آوران ایران:

3 طلا: رضا قاسمی، رضا بوعذار و مریم طوسی

یک نقره: لیلا رجبی

3 برنز: حسن حیدرپور، امین قلیچی، سپیده توکلی

* دوره ششم: 2014 هانگژوی چین
ایستادن در رده هفتم در بین 28 کشور، حاصل تلاش کاروان ایران در این رقابت‌ها بود. دوومیدانی‌کاران کشورمان در حالی 2 طلا، یک نقره و 2 برنز کسب کردند که تیم قطر به مقام نخست رسید.

اسامی مدال‌‌آوران ایران:

2 طلا: مهدی زمانی، مریم طوسی

یک نقره: محمد ارزنده

2 برنز: رضا قاسمی، مریم طوسی

* دوره هفتم: 2016 دوحه
در این دوره 34 کشور حضور داشتند که 16 کشور به حداقل یک مدال برنز رسیدند. کاروان ایران نیز که با 19 ورزشکار به قطر اعزام شده بود، با یک طلا، 4 نقره و یک برنز در رده هفتم ایستاد و عنوان خود در دوره قبلی را تکرار کرد؛ ضمن اینکه قطر موفق به کسب دومین قهرمانی پیاپی شد.

اسامی مدال‌آوران ایران:

یک طلا: حسن تفتیان

4 نقره: رضا قاسمی، سپیده توکلی، تیم 4 در 400 متر مردان (رضا قاسمی، مهدی زمانی، مصطفی ابراهیمی، سجاد هاشمی)، تیم 4 در 400 متر بانوان (فرزانه فصیحی، الناز کمپانی، سپیده توکلی، مریم طوسی)

یک برنز: مصطفی ابراهیمی

* دوره هشتم: 2018 تهران
هشتمین دوره این مسابقات برای سومین بار به میزبانی تهران برگزار شد. 22 کشور در این رویداد حضور داشتند و 13 کشور حداقل یک مدال بدست آوردند. تیم ایران هم که با 67 ورزشکار شرکت کرده بود، با 5 طلا، 9 نقره و 10 برنز و مجموع 24 مدال به مقام نایب قهرمانی رسید و پس از قزاقستان و بالاتر از قطر به مقام دوم رسید.

اسامی مدال‌آوران ایران:

5 طلا: حسن تفتیان، امیر مرادی، حسین کیهانی، علی ثمری، سپیده توکلی

9 نقره: پژمان یارولی، کیوان قنبرزاده، محمد بنی‌آدم، میلاد میری، الناز کمپانی، تیم 4 در 100 متر بانوان، سپیده توکلی، مهسا میرزاطبیبی، مریم نوروزی

10 برنز: علی امیری، همایون همتی، تیم 4 در 400 متر مردان، وحید صدیق، علی محبی، فرزانه فصیحی، سارا ندافی، سنا دادرس، سارا کریمی، نیلوفر فشخورانی

* دوره نهم 2020 هانگژو
نهمین دوره این مسابقات قرار بود سال 2020 به میزبانی شهر هانگژو در کشور چین برگزار می‌شود، اما به دلیل شیوع ویروس کرونا لغو شد.

* دوره دهم: 2023 آستانه قزاقستان
در دهمین دوره این رقابت‌ها 282 ورزشکار از 30 کشور در شهر آستانه دور هم جمع شدند که در پایان 77 مدال در بین نمایندگان 19 کشور توزیع شد. تیم کشورمان نیز با 8 ورزشکار در این رویداد شرکت کرد و با کسب یک مدال طلا در رده دهم ایستاد. در این دوره تیم‌های ژاپن، قزاقستان و قطر رتبه‌های اول تا سوم را به خود اختصاص دادند.

اسامی مدال‌آوران ایران:

یک طلا: فرزانه فصیحی در دوی 60 متر

در طول ادوار گذشته تیم ایران یک بار به مقام قهرمانی و 3 بار به مقام نایب قهرمانی رسیده است. ضمن اینکه سهم نمایندگان ایران از 706 مدال توزیع شده در تاریخ این مسابقات، 23 طلا، 35 نقره و 36 برنز و مجموع 94 مدال بوده است.

با دوستان خود این مطلب را به اشتراک بگذارید

نظرات ارسالی

نظر خود را با دیگران به اشتراک بگذارید

 Color SchemeMost of the Elements in Website Secondary MenuSecondary Menu Background Color Links ColorColor of Hyperlinks