مشاهیر ورزش ایران

زهرانعمتی

 زهرا نعمتی متولد ۱۰اردیبهشت ۱۳۶۴ در گلباف کرمان ، عضو تیم‌ملی تیراندازی با کمان بانوان معلولان ایران است. وی نخستین زن در تاریخ ورزش ایران است که موفق به کسب مدال طلا در سطح  جهانی و پارالمپیک شده‌است.هم‌چنین، در ۲۹می ۲۰۱۳ (۸خرداد ۱۳۹۲) در مراسم کمیته بین‌المللی المپیک در سن پترزبورگ روسیه مفتخر به دریافت جایزه معتبر ورزشکار برتر پارالمپیک ۲۰۱۲لندن از سوی «بنیاد بین‌المللی اسپورت آکورد» شد.

در زمانی که تنها 19 سال سن داشت و دانشجوی شهرستان بود، یک روز که در حال برگشت به شهر خود (کرمان) بود بر اثر سانحه اتوبوس حامل او قطع نخاع شد. بعد از آن به دلیل مشکل پیش آمده دیگر نتوانست ادامه تحصیل دهد و دو سال به امر فیزیوتراپی پرداخت، تا در نهایت با این واقعیت کنار آمد.

این سانحه رانندگی موجب شد تا او نتواند در رشته گیاه پزشکی ادامه تحصیل بدهد. ولی با همتی که او داشت ناامید نشد و مسیر زندگی‌اش را با آغازی جدید تغییر داد. او می‌خواست تنها زن تاریخ ورزش ایران باشد، که توانسته است افتخاراتی تکرار نشدنی در پارالمپیک برای کشورمان به ارمغان بیاورد.

او اگرچه به افتخاراتی بزرگ در تیراندازی دست یافت، اما تلاش‌های او در تکواندو نیز قابل توجه و ثمربخش بود. زهرا نعمتی که از سن 11 سالگی تکواندو را شروع کرده و توانسته بود حتی به کمربند مشکی این رشته نیز دست یابد، هدف اصلی‌اش در آن دوران پوشیدن پیراهن تیم ملی بود. او عضو تیم منتخب استان شده و چند مقام استانی هم کسب کند.

زهرا نعمتی، تا قبل از این اتفاق، عضو تیم ملی تکواندوی بانوان ایران بود. وی پس از سانحه سال 1383 که به ویلچر نشین شدنش انجامید، به ورزش تیراندازی با کمان پرداخت.

زهرا نعمتی می‌گوید: «وقتی دوباره تصمیم به شروع کردن ورزش گرفتم، بیشتر به این علاقه داشتم که در یک رشته گروهی ادامه فعالیت بدهم اما در شهر کرمان چنین امکانی وجود نداشت. این کار را به خاطر انرژی مثبت و آرامشی که برایم به همراه داشت انجام می‌دهم. این ویژگی‌های خوب و محدودیت‌هایی که وجود داشت، موجب شد این رشته جذابیت زیادی برایم داشته باشد و آن را به صورت جدی دنبال کنم.»


افتخارات

مدال طلا ریکرو انفرادی و نقره تیمی جهانی چک 2010

مدال برنز ریکرو بازی های پاراآسیایی گوانگجو 2010

مدال نقره ریکرو  انفرادی و مدال طلا ترکیبی و مدال برنز تیمی جهانی ایتالیا 2011

مدال طلا ریکرو  انفرادی و برنز ترکیبی جهانی چک 2012

مدال برنز ریکرو انفرادی و نقره تیمی آسیایی تهران ( غیرمعلولان ) 1388

مدال طلا ریکرو انفرادی  پارالمپیک لندن 2012

مدال برنز ریکرو تیمی  پارالمپیک لندن 2012

مدال طلا  ریکرو انفرادی قهرمانی جهان  بانکوک 2013

پرچم دار کاوران ورزش ایران در المپیک ریو 2016 و حضور این بازی ها

مدال طلا ریکرو انفرادی  پارالمپیک ریو 2016

مدال نقره ریکرو  بازی های پارا آسیایی جاکارتا 2018

حضور در بازی های آسیایی جاکارتا 2018

 Color SchemeMost of the Elements in Website Secondary MenuSecondary Menu Background Color Links ColorColor of Hyperlinks