مشاهیر ورزش ایران

ناصر حجازی

 ناصر حجازی در سال ۱۳۲۸ در تهران به دنیا آمد. پدرش متولد تبریز بود. وی با ۴ خواهر و یک برادر در خانواده‌ای ۸ نفری زندگی می‌کرد.وی دوره دبستان را در دبستان هخامنش و دوره دبیرستان را در دبیرستان‌های سعادت، سینا، سهند و شرق طی کرد.در سال ۱۳۵۰ وارد مدرسه عالی ترجمه شد و بعد از ۶ سال به دلیل مسافرت‌های ورزشی موفق شد لیسانس بگیرد.وی دروازه بان سابق تیم‌های استقلال (تاج) و تیم ملی ایران بوده است که بعد از دوران بازیگری به مربیگری روی آورد.رشته ورزشی اصلی وی بسکتبال بود و در ۱۶ سالگی در تیم منتخب دبیرستان ابومسلم بازی می‌کرد و حتی برای تیم ملی جوانان بسکتبال ایران هم انتخاب شد.در آن زمان در زمین‌های خاکی واقع در منطقه دامپزشکی فعلی، جامی به نام جام شهرزاد برگزار می‌کردند که حجازی نیز در تیمی به عنوان مهاجم بازی می‌کرد.حجازی در دوران بازیگری در باشگاه‌های نادر، تاج، شهباز و استقلال بازی کرد.

ناصر حجازی سپس دروازه بان باشگاه تاج شد. زمانی که تیم ملی از ترکیه بازگشت مرحوم علی دانایی فرد پیشنهاد بازی در تاج را به حجازی داد .این انتقال برای ناصر حجازی بسیار خوش یمن بود و حجازی در همان سال اول، قهرمانی در مسابقات فوتبال جام باشگاه‌های آسیا و لیگ فوتبال کشور را با تیم تاج سابق جشن گرفت.ناصر حجازی با تیم تاج سابق در سال‌های ۱۳۴۵ و ۱۳۵۰ قهرمان تهران و در سال ۱۳۵۳ قهرمان لیگ دوم تخت جمشید شد.حجازی در سال ۱۳۵۶ به شهباز رفت و یک سال و نیم بازی برای این تیم را تجربه کرد و در سال ۱۳۵۸ به استقلال بازگشت.در این مرحله او ۷ سال دیگر در استقلال بود و با این تیم دو بار در سال‌های ۱۳۶۲ و ۱۳۶۴، در حالی که کاپیتان استقلال بود، قهرمان مسابقات فوتبال جام باشگاههای تهران شد.

وی بعد از حضور در جام جهانی در سال ۱۳۵۶ از طرف باشگاه منچستر یونایتد پیشنهادی دریافت کرد و یک ماه با این تیم تمرین کرد و ۵ بازی نیز در تیم ذخیره‌های منچستر انجام داد.آنها در اولین بازی در اولدترافورد ۵ بر صفر بولتون را شکست دادند و حجازی درخشش چشمگیری در آن بازی داشت. بعد از این دیدار دیوید فکستون سرمربی منچستر حجازی را پسندید.

در یکی دیگر از بازی‌های تدارکاتی حجازی در برابر تیم استوک سیتی برای منچستر یونایتد بازی کرد.

حجازی در ۱۷ سالگی توسط رایکوف به تیم ملی جوانان دعوت شد. در اولین بازی خود برای تیم ملی جوانان در دیداری دوستانه در امجدیه مقابل تیم تاج بازی کرد که بسیاری از بزرگان آن زمان حضور داشتند و آن بازی به تساوی ۳ بر ۳ رسید.

حجازی در سال ۱۳۴۸ و از ۱۹ سالگی دروازه بان اول تیم ملی فوتبال ایران شد و اولین بازی ملی خود را در ۲۲ شهریور ۱۳۴۸ در آنکارا در مقابل پاکستان انجام داد که با نتیجه ۴ به ۲ به سود ایران پایان یافت.

بعد از ملحق شدن به تیم ملی ایران وی توانست با تصاحب جام ملت‌های آسیا در سال ۱۳۴۶ به افتخارات خود بیافزاید.وی قهرمانی در جام ملت‌های آسیا را دوبار دیگر در سال‌های ۱۳۵۰ و ۱۳۵۴ همراه با تیم ملی ایران تجربه کرد.

ناصر حجازی، آخرین بار سال ۱۳۵۹ و در حالی که تنها ۲۹ سال داشت و در بازی ایران- کویت درون دروازه تیم ملی قرار گرفت.

حجازی تا سال ۱۳۵۹ دروازه بان اول ایران بود اما بعد از آن به خاطر قانون عجیب ۲7 ساله‌ها ، در اوج دوران ورزشی از تیم ملی کنار گذاشته شد.ناصر حجازی در سال ۱۳۶۵ فوتبال را در ۳۶ سالگی کنار گذاشت.حجازی به تیم فوتبال محمدان بنگلادش رفت و بعد از مدت کوتاهی به عنوان بازیکن ، تبدیل به سرمربی موفق این تیم شد.محمدان بنگلادش در سال 1367 تحت مربیگری مقابل تیم پرسپولیس صاحب برتری شد .  ناصر حجازی در سال ۱۳۶۹ و در حالی که ۴۰ ساله بود، به ایران بازگشت.حجازی مربی بسیاری از تیم‌های فوتبال از قبیل بانک تجارت، شهرداری کرمان، ماشین سازی تبریز، ذوب آهن و سپاهان اصفهان، نساجی مازندران، استقلال تهران، استقلال رشت و استقلال اهواز بوده است.

در زمان مربیگری تیم استقلال تهران، ناصر حجازی توانست با این تیم به دیدار نهایی جام باشگاه‌های آسیا راه یابد و به نایب قهرمانی برسد.

در طی دوران مربیگری، ناصر حجازی توانسته است بازیکنانی مانند علی دایی و رحمان رضایی را به فوتبال ایران معرفی کند.

او از محبوب‌ترین و مشهورترین فوتبالیست‌های ایرانی به شمار می‌رود و در استقلال تهران از او به عنوان تنها اسطوره این باشگاه نام برده می‌شود.

در سال ۱۳۷۸ کنفدراسیون فوتبال آسیا وی را به عنوان دومین دروازه‌بان برتر قرن بیستم این قاره انتخاب کرد. سرانجام  در دوم خرداد سال 1390 مرحوم ناصر حجازی پس از طی یک دوره بیماری سرطان جان به جان آفرین تسلیم کرد.

برخی از افتخارات ناصر حجازی

 

در سمت بازیکن (باشگاهی)

 

قهرمانی جام باشگاه‌های تهران (۱۳۴۷)

قهرمانی جام باشگاه‌های تهران (۱۳۴۸)

قهرمانی جام حذفی (۱۳۴۸)

جام میلز هند (۱۳۴۸)

نایب قهرمانی جام باشگاه ‌های تهران (۱۳۴۹)

نایب قهرمانی جام حذفی (۱۳۴۹)

قهرمانی جام باشگاه ‌های آسیا (۱۳۴۹)

جام میلز هند (۱۳۴۹)

قهرمانی جام باشگاه ‌های تهران (۱۳۵۰)

قهرمانی جام دوستی (۱۳۵۱)

نایب قهرمانی جام هند (۱۳۵۱)

قهرمانی جام اتحاد (۱۳۵۲)

نایب قهرمانی جام تخت جمشید (۱۳۵۲)

قهرمانی جام تخت جمشید (۱۳۵۳)

قهرمانی جام حذفی کشوری (۱۳۵۶)

 

در سمت بازیکن (ملی)  

حضور در بازی های المپیک مونیخ ۱۹۷۲ (۱۳۵۰)

قهرمانی جام ملت های آسیا ۱۹۷۲ (۱۳۵۰)

قهرمانی در جام ایران (۱۳۵۱)

قهرمانی بازی های آسیایی ۱۹۷۴ (۱۳۵۲)

قهرمانی جام ملت های آسیا ۱۹۷۶ (۱۳۵۴)

کسب سهمیه حضور در بازی های المیپیک ۱۹۷۶ (۱۳۵۴)

حضور در جام جهانی ۱۹۷۸ آرژانتین (۱۳۵۶)

مقام سومی جام ملت‌های آسیا ۱۹۸۰ (۱۳۵۸)

 

در سمت مربی 

قهرمان لیگ کشور ۱۳۷۶

قهرمانی جام پرچم ترکمنستان  ۱۳۷۶ 

نایب قهرمانی لیگ کشور  ۱۳۷۷ 

نایب قهرمانی جام باشگاه های آسیا با استقلال ۱۳۷۷

صعود به جمع ۸ تیم برتر آسیا همراه با تیم محمدان بنگلادش

 Color SchemeMost of the Elements in Website Secondary MenuSecondary Menu Background Color Links ColorColor of Hyperlinks