مشاهیر ورزش ایران

علیرضا سلیمانی

 عليرضا سليمانی  در ۱۵بهمن ۱۳۳۵در محلهٔ سلیمانی در منطقهٔ ده تهران که به نام خاندانش بود به دنیا آمد. علیرضا کشتی را در پانزده سالگی به همراه برادرش در باشگاه هژیر در امامزاده حسن زیر نظر مربی به نام پناهی که از پیشکسوتان باستانی بود آغاز کرد. سپس مدتی نزد مربی به نام حساس و پس از آن نزد حسینقلی در باشگاه پولاد کشتی را به‌طور حرفه‌ای ادامه داد. وی در ۱۷سالگی ابتدا به مقام قهرمانی جوانان تهران در وزن ۹۰کیلوگرم و پس از آن به مقام قهرمانی جوانان کشور در مشهد رسید. وی در سال ۱۳۵۴در رده بزرگسالان در مسابقات قهرمانی کشور در همدان در وزن ۱۰۰کیلوگرم به مقام نخست رسید و به اردوی تیم ملی دعوت شد.

وی علاوه بر قهرمانی در کشتی آزاد ، در گود زورخانه نیز حضور چشمگیری داشت و شش بار در کشتی پهلوانی قهرمان کشور شد تا لقب «پهلوان‌باشی» به او داده شود.

سليمانی در مسابقات جهانی ۱۹۸۹ میلادی در سوئيس به سال 1368 موفق شد مقابل بومگارتنر از آمريکايی به پیروزی رسیده و تنها مدال طلای تاريخ کشتی ايران در سنگين‌وزن جهان را تصاحب کند. در سکوی قهرمانی آن رقابت ها وی بالاتر از نمایندگان آمریکا وشوروی قرار گرفت و این رویداد به عنوان یک نقطه عطف مهم در مدال آوری ورزش ایران در میادین قهرمانی پس از پایان جنگ تحمیلی مورد توجه دولتمردان کشورمان قرار گرفت .

از نکات جالب توجه  آن رقابت ها پاره شدن کفش‌های سليمانی قبل از دیدار نهایی بود و در اردوی ايران کفش ديگری برای سايز پای او وجود نداشت . بومگارتنر دو جفت کفش داشت و کفش خود را به سليمانی داد و اين اقدام اخلاقی و دوستی بين دو ورزشکار، جالب توجه بود.

علیرضا سليمانی در مسابقات جهانی ۱۹۸۶بوداپست و ۱۹۸۷کلرمون فران را به علت شرکت نکردن تیمی از ایران حضور نیافت  اما حضور در المپيک ۱۹۷۶مونترال و المپيک ۱۹۹۲بارسلون  را تجربه کرد و در المپیک 1988 نیز به این بازی ها اعزام نشد . وی در المپیک 1992 در رده ششم قرار گرفت اما در بازی آسیایی 1986 به مدال طلا رسید و 4 بار نیز قهرمان آسیا شد .
حریف معروف  علیرضا سلیمانی ، رضا سوخته سرایی بود که البته به صورت رسمی و بر روی تشک ، فقط دو بار با هم کشتی گرفتند . هر بار که قرار بود اين دو روبروی هم بايستند، يکی از آنها به نفع ديگری کنار می‌کشيد. سال ۱۳۶۱هم هجوم علاقمندان ورزش به پارک شهر تهران برای تماشای رقابت اين دو نفر، منجر به تعطيلی و تعويق مسابقه شد.

مرحوم سلیمانی سرانجام روز 31 اردیبهشت سال 1393 در سن 59 سالگی به دیار باقی شتافت . پيکر مرحوم سليمانی نیز در امامزاده محمد کرج به خاک سپرده شد . یادش گرامی و روحش شاد. 

عناوین مهم  مرحوم علیرضا سلیمانی

*مدال طلای قهرمانی جهان 1989 مارتینی سوئیس
*
نفر ششم المپیک 1992 بارسلونا
*
نفر چهارم قهرمانی جهان 1991 صوفیه
*
مدال طلای قهرمانی آسیا در سال های 1981، 1989,1983 و 1991
*
مدال طلای بازیهای آسیایی 1986 سئول
*
مدال برنز قهرمانی آسیا 1979

 Color SchemeMost of the Elements in Website Secondary MenuSecondary Menu Background Color Links ColorColor of Hyperlinks