در امتداد ورزش

تاريخچه مطبوعات ورزشي در ايران

🕔1394/10/13 0 Comments

در دوم ژوئيه سال 1924 (11 تير سال 1303)، تشکيلاتي جهاني با نام اتحاديه بين المللي مطبوعات ورزشي ( ايپس)، پايه گذاري شد. نخستين نمايشگاه تخصصي مطبوعات ورزشي در مهرماه  سال  1373 با حضور تعداد محدودي از نشريات برگزارشد  و  امسال درنوزدهمين دوره آن رسانه هاي ورزشي  درقالب  800 غرفه داخلي و 30 شركت خارجي  تخصصي ، نيمه تخصصي و عمومي شامل روزنامه ، ماهنامه،هفته نامه، سالنامه و ويژه نامه از مطبوعات ورزشي حضورداشتند.

نخستين قانون مطبوعات در ايران در سال 1286(دوران مشروطه)،در پنجاه و سه ماده به تصويب رسيد و از آن سال تا به امروزکه دو قرن مي گذرد مطبوعات با فراز و فرود هايي همراه شد

بررسي ها بيانگر اين بود که نخستين مضامين ورزشي در مطبوعات ايران از دوره قاجار و انتشار اخبار و رواديد هاي ورزشي در روزنامه هاي وقايع اتفاقيه ، ملتي ، روزنامه اردوي همايون ، مرآت السفر و مشکوة الحضرآغاز شده است .

در مجموع انتشار مطبوعات تخصصي ورزشي در ايران بعد از سال 1300 هجري شمسي آغاز شده كه تيراندازي ،شکار،سوارکاري و کوهنوردي از نخستين مضامين ورزشي مطبوعات ايران هستند. خبر  « رفتن سه نفر از شاگردان توپخانه به کوه » در سال 1375 هجري قمري در روزنامه وقايع اتفاقيه نمونه اي از اين دست است .

در سال 1301، ميرمهدي ورزنده از « شوراي عالي معارف»اجازه نشر مجله اي باگستره موضوعي ورزش اخذ کرد. از اين نشريه نامي در هيچ کجا ثبت نشده است و نسخه اي در کل کتابخانه هاي ايران ، از آن موجود نيست. در سال 1307 نشريه اي با نام مجله ورزش در تهران انتشار يافت که از اين نشريه نيز نسخه اي باقي نمانده است.

در سال 1306 هم زمان با تصويب « قانون ورزش اجباري در مدارس» نشريه ورزشي پيش آهنگي ايران توسط احمد امين زاده منتشر شد . اين نشريه اولين نشريه ورزشي است که سابقه آن در آرشيو مطبوعات کتابخانه اسناد ملي موجود است.

اما قديمي ترين نشريه تخصصي و تمام ورزشي مجله آيين ورزش است که در سال 1314 به سردبيري ناظرزاده کرماني و توسط مدير « باشگاه شعاع» در تهران انتشار يافت .

با چاپ فصلنامه اصلاح نژاد و پرورش اسب در سال 1318و مجله پيش آهنگي و تربيت بدني در سال 1319 ، تعداد نشريات ورزشي ايران در دهه بيست به چهار نشريه مي رسد . با تورق تاريخچه مطبوعات ورزشي دوره شکوفايي نشريات ورزشي ايران در دهه سي است؛ با 26 عنوان نشريه ورزشي است.

در تير ماه سال 1322 مرحوم منوچهر مهران به ضميمه ايران ما نشريه دو هفتگي نيرو و راستي را منتشر کرد.. در سال 1323 نشريه نيرو و تندرستي توسط انجمن نيرو و تندرستي و با مديريت « احمد بهگو» منتشر شد . در سال 1326 کميسيون انتشارات و تبليغات کميته ملي المپيک يک شماره نشريه با عنوان کميته ملي المپيک منتشر کرد . بعد از اين موج انتشار نشريه در شهرستان ها نيز آغاز شد

 در هجده آذر سال 1334 کيهان ورزشي متولد شد . اين نشريه عضو خانواده نشريات کيهان با مديريت « منوچهر قراگوزلو» و سردبيري « محمودي منصفي » و مديريت داخلي « کاظم گيلانپور» پا به عرصه مطبوعات ورزشي ايران گذاشت . از آن زمان تا به حال اين نشريه به صورت مرتب به جز اواسط آبان سال 1357 چاپ شده است واز اين حيث کيهان ورزشي را مي توان با دوام ترين و با سابقه ترين نشريه ورزشي ايران دانست .

در سال 1348 مجله دنياي ورزش با سرپرستي « مصطفي فرزانه » از سوي مؤسسه اطلاعات به جرگه نشريات ورزشي پيوست . بعد از آن حدود سيزده نشريه ديگر شروع به فعاليت کردند اما دوام چنداني نداشتند. بعد از انقلاب اسلامي  وبخصوص از سال 1368 تولد سريع ديگر نشريات ورزشي آغاز شد كه در سال هاي اخير شاهد فزوني آن بوديم . در اين ميان کم نظيرترين دوره تاريخي مطبوعات ورزشي را مورخان و حتي ورزشي نويسان سال هاي 1376 تا 1381 مي دانند که تعداد زيادي نشريه منتشر شده و يا مجوز انتشار گرفته اند . در حال حاضر بيش از هجده  روزنامه هاي سراسري نيز صفحه اختصاصي ورزشي دارند

در دي ماه سال 1369 اولين مجمع عمومي انجمن نويسندگان ورزشي ايران زير نظر سازمان حرفه اي ورزشي نويسان چهان ايپس  برپا شد و کميته اجراي متشکل از نفراتي چون : پرويز زاهدي ، عطااله بهمنش ، حسين جباري ، هوشنگ فتحي، غلامحسين زمان آبادي ، منوچهر زندي ، جمشيد حميدي ، اردشير لارودي ، جعفر صميمي و جهانگير کوثري  تشکيل گرديد.  

با دوستان خود این مطلب را به اشتراک بگذارید

نظرات ارسالی

نظر خود را با دیگران به اشتراک بگذارید

 Color SchemeMost of the Elements in Website Secondary MenuSecondary Menu Background Color Links ColorColor of Hyperlinks