در امتداد ورزش

علي کاوه

🕔1399/10/19 0 Comments

 علی کاوه  متولد  4 مهر 1325 یکی از روستاهای آمل است . سال 1332 همراه خانواده به تهران کوچ کرد .  عکاسی را از ۷ سالگی نزد عکاس صاحب نام ورزشی اسماعیل زرافشان آغاز کرد ودر 12 سالگی به کاوه برای نخستین بار در سال ۱۳۴۰ در مجله فردوسی مشغول به کار شد  و در سال 1347 نیز با موسسه اطلاعات و مجله دنیای ورزش همکاری خود را را آغاز کرد . وی در سال 1353 در آزمون استخدامی رادیو و تلویزیون پذیرفته و مشغول به کار شد. 

وی می گوید : نخستین سفر برون‌مرزی را هم همراه با ابوالقاسم رایگان تفرشی، مسوول وقت تیم نونهالان کشتی ایران، به کشور عراق رفتم. در بازی‌های آسیایی تهران در سال 1974 عکاس مجله دنیای ورزش بودم و آن‌قدر همپای ورزشکاران از این طرف به آن طرف می‌دویدم که بیشتر از سه کیلو وزن کم کردم. در مسابقات شمشیربازی تک نفره، دیدار بین شمشیربازی از کشورمان و مبارزی از ژاپن را عکاسی می‌کردم. در یک لحظه شمشیرباز ایران ضربه فوق‌العادی را به حریفش وارد کرد و من آن لحظه را با دوربینم ثبت کردم. 
دیدار تاج (استقلال) و دارایی در سال 1354 نخستین مسابقه فوتبالی بود که برای این روزنامه ورزشی عکاسی کردم و زمانی که مهدی دری سردبیر این روزنامه عکس هایم را مشاهده کرد بسیار پسندید.

کاوه : در آن برهه، بیژن معتمدی که ریاست هیات فوتبال تهران را بر عهده داشت و به دنبال برگزاری نمایشگاهی از عکس های 200-300 سال گذشته بود پیشنهاد همکاری برای آماده سازی عکس های فوتبالی موجود در کاخ گلستان ارایه کرد و به این ترتیب روزهای پنج شنبه نیز برای روتوش و رسیدگی به این عکس ها به کاخ گلستان می رفتم تا اینکه به دوران پیروزی انقلاب نزدیک شدیم. کاوه علاوه بر عکاسی ورزشی دردوران پیروزی انقلاب و همچنین جنگ تحمیلی و همچنین ورود آزادگان عکس های بیادماندنی و خاطره انگیزی گرفته است .
 کاوه به عنوان عکاس در چهار دوره بازی‌های المپیک، سه دوره بازی‌های پارالمپیک، یک دوره المپیک ناشنوایان و یک دوره المپیک نوجوانان حضور یافته‌است. در سال ۲۰۱۲ لوح تقدیر فیلا توسط رافائل مارتینتی رئیس اتحادیه جهانی کشتی برای وی صادر شد و توسط بهرام افشارزاده در کمیته ملی المپیک ایران به وی اهدا شد.

با دوستان خود این مطلب را به اشتراک بگذارید

نظرات ارسالی

نظر خود را با دیگران به اشتراک بگذارید

 Color SchemeMost of the Elements in Website Secondary MenuSecondary Menu Background Color Links ColorColor of Hyperlinks