در امتداد ورزش

ورزشگاه نقش جهان اصفهان

🕔1399/03/01 0 Comments

 از اواخر دهه 60 و اوايل دهه 70 تصميم به ساخت استاديوم نقش جهان گرفته شد و فرآيند ساخت ورزشگاه با فراز و نشيب‌هاي بسيار زيادي همراه بود و در دهه هفتاد به کندي پيش مي‌رفت. 

بعد از حدود يک دهه در سال 1381 فاز اول استاديوم نقش جهان افتتاح شد. تيم فوتبال سپاهان در ورزشگاه جديد توانست براي نخستين بار قهرماني در ليگ برتر ايران را تجربه کند. فاز اول ورزشگاه 42 هزار نفر ظرفيت داشت و تا سال 1385 مورد استفاده قرار گرفت.  از سال 1385، عمليات ساخت فاز دوم ورزشگاه نقش جهان شروع شد و در نهايت در تاريخ 12 آبان سال 1395 به طور رسمي افتتاح شد .  
مجموعه ورزشي نقش جهان اصفهان شامل يک ورزشگاه فوتبال به همراه پيست تارتان 8 خطه و چندين سالن ورزشي همچون سالن‌هاي ژيمناستيک، تنيس روي ميز و ورزش‌هاي رزمي است. ورزشگاه در دو طبقه با طرح بيضي ساخته شده و در مجموع گنجايش 75 هزار نفر را دارد. از لحاظ گنجايش اين ورزشگاه در کنار ورزشگاه آزادي تهران و يادگار امام تبريز بزرگترين ورزشگاه فوتبال در ايران محسوب مي‌شود. مساحت کل استاديوم در حدود 10 هکتار است.
ورزشگاه نقش جهان در شمال شهر اصفهان در اتوبان کاوه بلوار فرزانگان و در مجاورت پارک جنگلي باغ فدک و بين دو شهر اصفهان و دولت‌آباد  برخوار قرار دارد . 
ورزشگاه نقش جهان علاوه بر استاديوم فوتبال با داشتن پيست تارتان داراي سالن هاي واليبال ، بسکتبال ، ژيمناستيک و تنيس روي ميز با ديگر امکانات مانند رختکن و سونا است . 
مالکيت ورزشگاه نقش جهان
مالکيت اين ورزشگاه در اختيار وزارت ورزش و جوانان ايران قرار دارد. قبل از به وجود آمدن وزارتخانه ورزش و جوانان نيز مالکيت اين ورزشگاه با سازمان تربيت بدني بود. وظيفه ساخت اين ورزشگاه در ابتدا بر عهده شرکت توسعه و نگهداري اماکن ورزشي کشور قرار داشت. بعد از طولاني شدن فرآيند ساخت ورزشگاه در دهه 90، شرکت سپاهان با وزارت ورزش و جوانان به توافق رسيد تا در قبال تکميل پروژه، امتياز استفاده از اين ورزشگاه براي 20 سال به سپاهان واگذار شود. به اين ترتيب باشگاه سپاهان تا سال 1415 مستأجر اين ورزشگاه خواهد بود.

با دوستان خود این مطلب را به اشتراک بگذارید

نظرات ارسالی

نظر خود را با دیگران به اشتراک بگذارید

 Color SchemeMost of the Elements in Website Secondary MenuSecondary Menu Background Color Links ColorColor of Hyperlinks