باشـگاه هـا

فولاد خوزستان

سال تاسیس : ۱۳۷۴

مدیرعامل : حبیب الله رضایی

تلفن : (۰۶۱۱) ۲۲۹۴۰۸۱

فکس : (۰۶۱۱) ۲۲۹۴۰۸۳

آدرس : اهواز – کیلومتر ۱۰ جاده اهواز – بندرامام – بلواراختصاصی شرکت فولاد خوزستان

وب سایت : www.fooladfc.ir

باشگاه فولاد خوزستان یکی از باشگاه های خوزستانی حاضر در لیگ برتر فوتبال ایران است که در چند سال اخیر توانسته با کشف و پرورش بازیکنان بومی و مستعد این استان و همچنین سایر استان های کشور ، ضمن کسب عناوین متعدد در رقابت های فوتبال داخل کشور در رده های سنی مختلف ، اعتبار ویژه ای برای خود کسب نماید. بازیکنان مطرحی مانند ایمان مبعلی ، حسین کعبی ، ابراهیم میرزاپور ، جلال کاملی مفرد ، میلاد زنیدپور ، علی بداوی ، عادل کلاه کج ، پژمان منتظری ، کاوه رضایی و بختیار رحمانی از جمله بازیکنانی هستند که در چند سال اخیر در تیم های ملی مختلف فوتبال ایران به افتخارآفرینی و حضور در بلندای فوتبال آسیا پرداخته اند.

فولاد خوزستان در سال ۱۳۷۴ با خرید امتیاز تیم جنوب اهواز وارد مسابقات فوتبال دسته دوم جام آزادگان شد.همایون شاهرخی در آن برهه ، هدایت تیم فولاد خوزستان در این رقابت ها را به عهده داشت و این تیم توانست به لیگ دسته اول فوتبال کشور راه پیدا کند. رقابت های جام آزادگان در سال ۱۳۸۰ به لیگ برتر فوتبال کشور تغییر نام داد و فولاد در اولین سال حضور در این رقابت ها به عنوان سومی دست یافت و عنوان بهترین تیم شهرستانی این پیکارها را نیز از آن خود کرد. تیم فولادخوزستان با هدایت ملادن فرانچیچ از کرواسی در سال ۱۳۸۴ برای نخستین بار به مقام قهرمانی لیگ برتر دست یافت . فصل بعد نیز پس از یک سری مشکلات مالی و کاهش بودجه تیم های صنعتی و به خصوص فولاد خوزستان که به خروج جمع زیادی از بازیکنان مطرح و ملی پوش این تیم انجامید در پایان فصل ، فولاد خوزستان به دسته اول باشگاه های کشور نزول کرد. فولاد یک فصل را در این رقابت ها سپری نمود و با شایستگی به عنوان نخست گروه خود نیز دست یافت اما در مرحله پلی آف و در مصاف با تیم پیام خراسان هر چند که در دو بازی رفت و برگشت به تساوی دست یافت اما به دلیل قانون گل خورده در زمین خودی ، از راه یابی به لیگ برتر کشور بازماند. تیم فولادخوزستان در نهایت ، با خرید امتیاز تیم سپاهان نوین اصفهان که مجوز صعود به لیگ برتر را به دست آورده بود باشگاه فولاد خوزستان بار دیگر خود را در لیگ برتر فوتبال کشور دید. سکان هدایت فولادی ها پس از بازگشت به لیگ برتر را مجید جلالی در سال ۱۳۸۷ بر عهده داشت که با این تیم به عنوان هفتمی لیگ برتر دست یافت.

  فصل بعد فولادی ها سرمربی سابق خود لوکا بوناچیچ را بار دیگر به خدمت درآوردند تا تحولی در تیم فوتبال بزرگسالان خود ایجاد کنند اما بعد از گذشت هشت هفته از رقابت های لیگ برتر بوناچیچ جای خود را مجددا به مجید جلالی داد. فولاد با هدایت مجید جلالی در لیگ برتر نهم در رده دهم جدول قرار گرفت. در دهمین دوره لیگ برتر  باشگاه فولاد در لیگ برتر دهم نیز همکاری خود با مجید جلالی را ادامه داد و رتبه ششم جدول را در پایان لیگ به دست آورد.  در یازدهمین دوره از لیگ اما فولاد دچار یک افت سنگین شد به نوعی که در پایان فصل به مقامی بهتر از چهاردهمی در لیگ 18 تیمی دست نیافت. پس از این نتایج بود که باشگاه فولاد دست به تغییر در کادر فنی این تیم زد و سکان هدایت فولادمردان را به حسین فرکی، مربی با اخلاق فوتبال کشورمان داد. فرکی در دوازدهمین دوره از لیگ برتر مکان چهارمی جدول و همچنین کسب جواز بازی های آسیایی 2014 را برای فولاد و خوزستان به ارمغان آورد. فولاد خوزستان در سیزدهمین دوره لیگ برتر ایران نیز به موفقیت های خود ادامه داد و با کسب 57 امتیاز از مجموع 30 دیدار، به مقام قهرمانی جام خلیج فارس نائل آمد. فولادمردان یک فوتبال پاک و زیبا را به نمایش گذاشتند و موجی از شادی را در میان مردم و خانواده های خوزستانی به راه انداختند.

 فولاد خوزستان همچنین در طول مسابقات جام باشگاه های آسیا نیز توانست عنوان موفق ترین تیم ایرانی را از آن خود کند.  فولاد که در گروه B این رقابت ها با تیم های بنیادکار ازبکستان، الفتح عربستان و الجیش قطر همگروه بود توانست بدون حتی یک شکست و به عنوان تیم صدرنشین گروه به مرحله یک هشتم نهایی صعود کند و در حالی که در این مرحله در زمین السد قطر یک امتیاز ارزشمند کسب کرده بود، به دلیل تساوی 2 بر 2 در زمین خود و قانون گل زده با این رقابتها خداحافظی کرد. در چهاردهمین دوره لیگ برتر (فصل94-1393)  همکاری باشگاه با فرکی خاتمه یافت و دراگان اسکوچیچ جای آن را در این تیم قهرمان گرفت. از سوی دیگر موج هجرت بازیکنان پرورش یافته آکادمی فولاد خوزستان به تیم های نظامی برای انجام دوره خدمت وظیفه باعث شد که ترکیب این تیم تغییرات گسترده ای به خود ببیند؛ با این وجود فولاد در این فصل پر حاشیه به مقامی کمتر از عنوان پنجمی رضایت نداد. در  پانزدهمین دوره از مسابقات لیگ برتر نیز با بروز تغییراتی در باشگاه فولاد خوزستان ادامه یافت. از سوی دیگر با استعفای هیات مدیره، علیرضا اژدری زاده که سابقه چندین سال فعالیت در باشگاه و مدیرعاملی باشگاه فولادنوین خوزستان را در کارنامه داشت با نظر مدیران شرکت جایگزین دهکردی می شود. تیم برزگسالان فولاد خوزستان در پایان این فصل از رقابت ها با بازیکنانی عمدتا جوان موفق به حفظ امتیاز فولاد در لیگ برتر شد و این در حالی بود که تیم های سیاه جامگان، راه آهن تهران، ملوان و استقلال اهواز به دسته یک سقوط کردند.

  همچنین باشگاه فولاد یکی از معدود باشگاه های داخلی است که در تمامی رده های سنی در بالاترین رده لیگ های کشوری یعنی لیگ برتر حضور دارد. تیم های نونهالان، نوجوانان، جوانان و امید فولاد خوزستان که در سال های گذشته عناوین فراوانی را در رقابت های فوق به دست آورده اند، در فصل 92-93 عناوین قهرمانی لیگ های برتر جوانان، نوجوانان، نونهالان و زیر 13 سال را از آن خود و فوتبال استان خوزستان کردند.

 همچنین در فصل 95-94 نیز باشگاه فولاد توانست با اقتدار در لیگ های برتر امید و نوجوانان باشگاه های کشور، جام قهرمانی را بالای سر ببرد.

 

 Color SchemeMost of the Elements in Website Secondary MenuSecondary Menu Background Color Links ColorColor of Hyperlinks