باشـگاه هـا

پرسپولیس تهران

سال تاسیس : ۱۳۴۲

مدیرعامل : ایرج عرب

تلفن : ۱-۸۸۶۰۹۳۹۰، ۷-۸۸۶۰۹۳۹۵

فکس : ۸۸۰۴۵۰۴۰

آدرس : خیابان شیخ بهایی شمالی، میدان پیروزان، کوچه پانزدهم، پلاک ۱۹

وب سایت : http://fc-perspolis.com/

باشگاه پرسپولیس را علی عبده در دی سال ۱۳۴۲ با فعالیت در رشته های بولینگ، والیبال، بسکتبال فعال تاسیس کرد. علی عبده ( ۱۳۰۳ تا ۱۳۵۸ ) در رشته بوکس یک ورزشکار حرفه ای بود و سال ها مقیم آمریکا بود ودر سال ۱۳۴۴ تیم فوتبال این باشگاه نخستین حضورخود در مسابقات فوتبال را با شرکت در رقابت های دسته دوم باشگاه های تهران آغاز کرد. در سال ۱۳۴۶ باشگاه شاهین منحل شدوبا رایزنی علی عبده با پرویز دهداری و مسعود برومند، ابتدا ۴ نفر از بازیکنان باشگاه شاهین به نام‌های ابراهیم آشتیانی، ناظم گنجاپور، کاظم رحیمی (به عنوان کاپیتان) و بهمن نوروزی به تیم پرسپولیس پیوستند تا زمینه ‌ساز پیوستن بقیه بازیکنان شاهین به پرسپولیس و آغاز دوره جدیدی در این باشگاه شوند . پرسپولیس در سال ۱۳۴۷ با قهرمانی در مسابقات انتخابی، به عنوان نخستین تیم ایرانی در مسابقات جام باشگاه های آسیا در تایلند شرکت کرد، ولی موفق به صعود از مرحله مقدماتی نشد . پرسپولیس به مربیگری آلن راجرز از انگلیس در سال ۱۳۵۰ قهرمانی اولین دوره لیگ تخت جمشید را از آن خود کرد و در ۵ دوره برگزاری لیگ تخت جمشید تا سال ۱۳۵۵ با کسب ۲ قهرمانی و ۳ نائب قهرمانی، به عنوان پر افتخارترین باشگاه شناخته شد. در سال ۱۳۵۱ پرسپولیس اعلام حرفه ای شدن کرد اما پروژه فوتبال حرفه ای پرسپولیس با عدم همراهی سایر باشگاه ها با شکست روبرو شد. سال ۱۳۵۲ در دومین دوره لیگ تخت جمشید، پرسپولیس بدون شکست قهرمان شد ودرشهریور همان سال موفق شد تیم استقلال را ۶ گل شکست دهد. پرسپولیس از روز ۱۹ دی ۱۳۵۰ تا ۴ خرداد ۱۳۵۳ به مدت ۸۶۵ روز در لیگ بدون شکست باقی ماند و حدنصاب مهمی در تاریخ فوتبال ایران ثبت کرد. استادیوم اختصاصی باشگاه پرسپولیس با نام آپادانا (راه آهن فعلی درشهرک اکباتان ) در سال ۱۳۵۳ به بهره برداری رسید اما به علت هزینه های بالای نگهداری به باشگاه راه آهن فروخته شد . پرسپولیس در سال ۱۳۵۴، با بیوک وطن خواه برای دومین بار لیگ تخت جمشید را فتح کرد. پرسپولیس در لیگ های ۵۵ و ۵۶ به نایب قهرمانی دست یافت.

بعد از پیروزی انقلاب، پرسپولیس در نخستین جام رسمی باشگاه های تهران با شکست پاس قهرمان شد و در مسابقات انتخابی باشگاه های تهران در سال ۵۹ به دسته اول راه یافت. باشگاه پرسپولیس ۲۷ مرداد سال ۱۳۶۵ تحت پوشش بنیاد مستضعفان و جانبازان قرار گرفت و نام آن نیز به پیروزی تغییر یافت ودرسال ۱۳۶۸ سازمان تربیت بدنی مسوولیت اداره آن را عهده دار شد. پرسپولیس در دهه ۶۰ با مربیگری علی پروین روزهای پرافتخاری را برای هواداران رقم زد. قهرمانی باشگاه های تهران در سال ۶۱ به همراه ۵ قهرمانی پیاپی از سال ۱۳۶۵ تا ۱۳۶۹ وقهرمانی جام حذفی تهران درسال های ۶۶ و ۷۰ ازمهم ترین عناوین کسب شده پرسپولیس دردهه ۶۰ است. پرسپولیس از سال ۱۳۶۹ با آغاز مجدد لیگ فوتبال کشور با عنوان جام آزادگان دور جدیدی از فعالیت های خود را آغاز کرد و موفق شد درهمان سال درنخستین دوره مسابقات فوتبال قهرمانان جام حذفی آسیا به مقام قهرمانی دست یابد. باشگاه پرسپولیس در آذر سال ۷۲ به وزارت معادن و فلزات واگذار شد و امیر عابدینی به عنوان مدیرعامل کار خود را آغاز کرد. تیم پرسپولیس به مربیگری استانکوپابلوکوویچ از کرواسی در سال ۷۴ و ۷۵ موفق به کسب عنوان قهرمانی لیگ آزادگان شد و درسال ۷۵ پرسپولیس در جام باشگاه های آسیا به مقام سوم رسید. سال ۷۷ با بازگشت پروین به پرسپولیس آغازگر دوران جدیدی از موفقیت های سرخپوشان بود. پرسپولیس دو سال پیاپی قهرمان لیگ شد. در فصل ۷۷ علاوه بر لیگ، قهرمان جام حذفی نیز شد. پرسپولیس در فاصله سال های ۷۷ تا ۷۹ طی ۳۳ بازی بدون باخت باقی ماند که رکورد جدیدی در فوتبال ایران بود. در این مدت پرسپولیس ۱۸ برد و ۱۵ مساوی بدست اورد. سرخپوشان پایتخت در اواخر دهه ۸۰ دو بار دیگر مقام سومی جام باشگاه های آسیا را کسب کردند. این باشگاه در فصل ۸۱- ۱۳۸۰ با آغاز لیگ حرفه ای فوتبال ایران (لیگ برتر) در میان ۱۴ تیم برتر ایران قرار گرفت. پرسپولیس در آخرین روزهای سال ۸۰ به طوررسمی به سازمان تربیت بدنی واگذار شد و درهمان سال موفق به کسب عنوان قهرمانی نخستین دوره لیگ حرفه ای فوتبال کشور باهدایت علی پروین شد. پرسپولیس در فصل ۸۷-۸۶ با کسر ۶ امتیاز از سوی فیفا ، در دقیقه پایانی لیگ برتر با پیروزی ۲ – ۱ مقابل سپاهان اصفهان درروزی فراموش نشدنی درورزشگاه آزادی تهران با حمایت بیش از یکصد هزارتماشاچی با هدایت افشین قطبی به قهرمانی لیگ برتر دست یافت. پرسپولیس با علی دایی ۲ بار پیاپی در سال های ۸۹ و ۹۰ قهرمان جام حذفی شد .

 یکی از بیاد ماندنی ترین روز های پرسپولیس 13 اسفند سال 1390 و دربی هفتاد و چهارم است که ایمون زاید  بازیکن ایرلندی اهل لیبی این تیم با زدن سه گل موجب پیروزی تیم پرسپولیس شد؛ این در حالی بود که وی به عنوان بازیکن جانشین در نیمهٔ دوم و در دقیقه ۸۰ به زمین آمده بود و پرسپولیس ده نفره بود . وی بهترین بازیکن این دیدار نیز معرفی شد .

در ۲۲ فروردین ۱۳۹۱ سرانجام نام اصلی پرسپولیس به این تیم محبوب پایتخت بازگردانده شد. طبق لیستی که از سوی کنفدرسیون فوتبال آسیا درسال ۹۰ پرسپولیس به عنوان پر طرفدارترین تیم آسیا انتخاب شده است. تیم پرسپولیس درفصل ۹۳ – ۱۳۹۲ باهدایت علی دایی و قرارگرفتن درسکوی دوم سیزدهمین دوره لیگ برترمجوز حضور درلیگ قهرمانان آسیا را کسب کرد . درسطح مدیریتی نیز محمدرویانیان در دی ماه سال ۹۲ استعفا داد وعلی پروین به عنوان سرپرست جانشین وی شد وسرانجام در اردیبهشت سال ۹۳ با تعیین اعضای جدید هیئت مدیره باشگاه ازسوی وزارت ورزش وجوانان علیرضا رحیمی به عنوان مدیرعامل جدید پرسپولیس منصوب شد. انتشار مبلغ قرارداد بازیکنان دوتیم پرسپولیس واستقلال وهجمه وارد شده به فوتبال درابتدای سال ۹۳ از مهم ترین حاشیه های این دوتیم درسال ۹۳ بود . سرانجام در ۱۹ شهریور سال ۹۳ وکمتر از ۵ ماه از مدیریت علیرضا رحیمی وی به همراه علی دایی سرمربی تیم با تصمیم هیئت مدیره باشگاه از کاربرکنار وبهروز منتقمی به عنوان سرپرست جدید باشگاه منصوب شد ضمن اینکه حمید درخشان سکان هدایت تیم را برعهده گرفت . در آذر سال ۹۳ با رای اعضای هیئت مدیره حمید رضا سیاسی به عنوان مدیرعامل جدید باشگاه انتخاب شد اما در اواخر بهمن همان سال به علت بروز مشکلات مدیریتی ناشی از بازداشت حمید رضا سیاسی ، محمد حسین نژاد فلاح از سوی وزارت ورزش وجوانان سرپرست قائم مقامی باشگاه پرسپولیس شد . در اوایل فروردین سال ۹۴ بعد از کسب نتایج ضعیف تیم فوتبال پرسپولیس در لیگ برتر و قرارگرفتن در رده نهم ، برانکو ایووانکویچ مربی سابق تیم ملی فوتبال کشورمان جانشین حمید درخشان شد و دراوایل اردیبهشت استعفای حمید رضا سیاسی مورد موافقت اعضای هیئت مدیره قرارگرفت. تیم فوتبال پرسپولیس در لیگ برتر چهاردهم با ۳۶ امتیاز در رده هشتم قرار گرفت اما موفق شد در دو دیدار رفت وبرگشت مقابل استقلال به پیروزی دست یابد. پرسپولیس در لیگ قهرمانان آسیا با ۱۲ امتیاز به عنوان تیم دوم گروه حریف تیم الهلال عربستان شد که در مجموع با توجه به برد ۱ – ۰ در تهران ، ۰ – ۳ در ریاض مغلوب واز دور مسابقات حذف شد . در تاریخ ۶ خرداد نیز سازمان خصوصی سازی پس از برگزاری ۴ مزایده بی نتیجه اعلام کرد تا پایان فصل نقل وانتقالات ( پایان تیر ) مزایده ای برگزار نمی شود وصاحب باشگاه همچنان وزارت ورزش وجوانان است.  در ۲۷ خرداد علی اکبرطاهری به عنوان سرپرست جدید باشگاه پرسپولیس معرفی شد.

 در نخستین سال حضور برانکو در فصل 95 – 94  پرسپولیس را رده تیم های قعر جدول تحویل گرفت ولی با این وجود در پایان فصل در مرز قهرمانی  فقط به خاطر تفاضل گل از قهرمانی باز ماند و به مقام دوم رضایت داد . یکی از تلخ ترین انفاقات تاریخ پرسپولیس در گذشت هادی نوروزی بازیکن خوشنام این تیم در بامداد روز پنجشنبه ۹مهر ۱۳۹۴بر اثر ایست قلبی بود . خوشبختانه با هدایت خوب برانکو پرسپولیس در فصول 96 -95 و 97 – 96 در دو فصل متوالی به عنوان قهرمانی لیگ برتر دست یافت تا تعداد قهرمانی هایش در لیگ ایران را به عدد ۱۱ برساند . در سال 96 و در لیگ قهرمانان آسیا در سال 2017 به مرحله نیمهنهایی لیگ قهرمانان آسیا رسید و از رسیدن به فینال باز ماند اما در سال 97 در حالیکه به دلیل برخی موارد در انتقال مهدی طارمی بازیکن گلزن به پرسپولیس به باشگاه ریزه اسپور ترکیه از سوی فیفا به مدت یک سال از جذب بازیکن محروم شد اما با ارائه بازی های درخشان و پیروزی بر تیم های قدرتمند عربی برای نخستین بار راهی فینال لیگ قهرمانان آسیا شد ودر فینال مقابل کاشیما آنتلرز ژاپن در مجموع  0 -2 نتیجه را واگذار کرد و به مقام نایب قهرمانی آسیا رضایت داد . در سال 1397 پرسپولیس و استقلال به دیدار سوپرجام راه یافتند که این دیدار برگزار نشد و به رای سازمان لیگ تیم پرسپولیس به عنوان تیم پیروز و فاتح سوپرجام معرفی شد.

باشگاه پرسپولیس در طول تاریخ پرفراز و نشیب خود بازیکنان مهمی به تیم ملی و فوتبال ایران معرفی کرده است که از مهم ترین آنان می توان به نام هایی چون صفر ایرانپاک ، همایون بهزادی ، مهراب شاهرخی ، جعفر کاشانی ، علی پروین ، محمود خوردبین ، ناصر محمد خانی ، حمید درخشان ، فرشاد پیوس ، محمد پنجعلی ، احمدرضا عابدزاده ، علی دایی ، مهدی مهدوی کیا ، علی کریمی ، حمید استیلی و علیرضا بیرانوند و بسیاری دیگر از بازیکنان دیگر اشاره کرد .

مدیران پرسپولیس

۱- مرحوم علی عبده – ۱۳۴۴ تا ۱۳۵۶ ۲- ؟ ۳- ؟ ۴- مرحوم عباس وکیل – ۱۳۶۵ تا ۱۳۶۸ ۵- عباس انصاری فرد – ۱۳۶۹ تا ۱۳۷۲ ۶- حسن عابدینی – ۱۳۷۲ تا ۱۳۸۰ ۷- علی پروین -۱۳۸۰ تا ۱۳۸۱ ۸- اکبر غمخوار – مرداد ۱۳۸۲ تا تیر ۱۳۸۳ ۹- حجت الله خطیب – تیر ۱۳۸۳ تا دی ۱۳۸۴ ۱۰- محمدحسن انصاری فرد – دی ۱۳۸۴ تا تیر ۱۳۸۶ ۱۱ حبیب الله کاشانی – تیر ۱۳۸۶ تا تیر ۱۳۸۷ ۱۲- داریوش مصطفوی – تیر ۱۳۸۷ تا دی ۱۳۸۷ ۱۳- عباس انصاری فرد – دی ۱۳۸۷ تا مهر ۱۳۸۸ ۱۴- حبیب الله کاشانی – مهر۱۳۸۸ تا شهریور ۱۳۹۰ ۱۵- محمدرویانیان – شهریور ۱۳۹۰ تا دی ۱۳۹۲ ۱۶- علی پروین – دی ۱۳۹۲ تا اردیبهشت ۱۳۹۳ ۱۷- علیرضارحیمی – اردیبهشت تا شهریور ۱۳۹۳ ۱۸- بهروز منتقمی – شهریور تا آذر ۱۳۹۳ ۱۹- حمید رضا سیاسی – آذر ۱۳۹۳ تا اردیبهشت ۱۳۹۴ ۲۰- محمد حسین نژاد فلاح – بهمن ۱۳۹۳ تا خرداد ۱۳۹۴ ۲۱- علی اکبر طاهری – خرداد ۱۳۹۴ تا آذر 1396   22 - حمیدرض گرشاسبی - آذر 1396 تا آذر 1397   23 - ایرج عرب - آذر 1397 تا کنون 

 مربیان پرسپولیس

 • رجبعلی فرامرزی - از سال 42 تا 47
 • پرویز دهداری - از سال 47 تا 48
 • رجبعلی فرامرزی -  1348
 • حسین فکری – از سال 49 تا 50
 • آلن راجرز ( انگلیس ) -50 تا 53  / جام تخت جمشید
 • همایون بهزادی – 53 تا 54
 • بیوک وطنخواه – 1354 – جام تخت جمشید
 • ایوان کونوف – 1355
 • منصورامیرآصفی – 55 تا 56
 • پرویز قلیچ خانی – 1356
 • محراب شاهرخی – 56 تا 60 – جام شهید اسپندی
 • علی پروین -  60 تا 66 – جام باشگاه های تهران 61 – 65 – 66 – 67
 • مسعود معینی – 67
 • علی پروین – 67 تا 72 – جام باشگاه های تهران 68 – 69 و قهرمانی جام برندگان جام آسیا 1370 – نایب قهرمانی جام برندگان جام آسیا 1371 – جام حذفی 71
 • محمود خوردبین – 1372
 • محمد پنجعلی – 1372
 • ولادیسلاو بگوویچ – 1373
 • حمید درخشان – 1373
 • هانس یورگن گده ( آلمان ) – 1374
 • استانکو پوکله‌پوویچ ( کرواسی ) –- 74 تا 76 -  لیگ آزادگان 74 – 75
 • حمید درخشان – 76
 • ایوان متکوویچ ( کرواسی ) – 76 تا 77
 • علی پروین – 76 تا 82 – لیگ آزادگان 78 – 79 ، لیگ برتر 81 – جام حذفی 78
 • وینگو بگوویچ ( کرواسی ) – 82 تا 83
 • راینر زوبل ( آلمان ) – 83 تا 84
 • علی پروین – 1384
 • آری هان ( هلند ) – 84 تا 85
 • مصطفی دنیزلی ( ترکیه ) – 85 تا 86
 • افشین قطبی – 86 تا 87  - لیگ برتر 87
 • افشین پیروانی – 1387
 • نلو وینگادا ( پرتغال ) – 87 تا 88
 • زلاتکو کرانچار ( کرواسی ) – 88
 • علی دایی – 88 تا 90 – جام حذفی 89 – 90
 • حمید استیلی – 90
 • مصطفی دنیزلی ( ترکیه ) – 90 تا 91
 • مانوئل ژوزه ( پرتغال ) – 1391
 • یحیی گل محمدی – 91 تا 92
 • علی دایی – 92 تا 93   
 • حمید درخشان – 93 تا 94
 • برانکو ایوانکوویچ – 94 تا کنون – لیگ برتر 96 – 97  - نایب قهرمان لیگ قهرمانان آسیا 1397

 Color SchemeMost of the Elements in Website Secondary MenuSecondary Menu Background Color Links ColorColor of Hyperlinks