مـقالات ســایت

ورزش در آموزش و پرورش

🕔1398/09/10 0 Comments

   در مورد ورود رسمى تربيت بدنى به نظام تعليم و تربيت ، هر چند سازمان نوين فرهنگى ايران با تاسيس دارالفنون از سوی امير كبير در سال 1277 هجرى شمسى پايه گذارى شد اما نخستين قدم براى به رسميت بخشيدن به ورزش در مدارس در قانون اساسى فرهنگ مصوب 1290 هجرى شمسى برداشته شد كه در آن قانون به امر تربيت بدنى و پرورش جسم دانش آموزان اشاره تصريح شده است .

درسال 1306 هجرى شمسى براساس قانونى كه از تصويب مجلس شوراى ملى سابق درس ورزش و تربيت بدنى به صورت اجبارى جزء برنامه هاى درسى همه مقاطع تحصيلى دبستانى و دبيرستانى قرار گرفت كه به موجب اين قانون در هر روز يك ساعت از برنامه دانش آموزان به درس ورزش و تربيت بدنى اختصاص مى يافت .

در سال 1313 دوره هاى تعليماتى كوتاهى براى تربيت مربيان تربيت بدنى برگزار شد و بيش از 100 نفر به تدريس تربيت بدنى در مدارس مشغول شدند در سال 1317 نيز دانشسراى مقدماتى تربيت بدنى تاسيس و به آموزش هنر آموز تربيت بدنى پرداخت.

مسابقات ورزشى از سال 1314 در رشته هاى مختلف ورزشى بين دانش آموزان،دانشجويان و گروه هاى آزاد زير نظر انجمن پيشاهنگى و تربيت بدنى برگزار مى شد. اما از سال 1320 تشكيلات ورزش در وزارت فرهنگ آن زمان بوجود آمد.

براى نخستين بار در سال 1334 مسابقات قهرمانى آموزشگاه هاى كشور با شركت قهرمانان منتخب آموزشگاه هاى استان ها درتهران برگزار گرديد.  

در سال 1335 اداره كل تربيت بدنى در وزارت فرهنگ تاسيس شد و در سال 1356 اداره كل تربيت بدنى وزارت آموزش و پرورش به معاونت ورزش وزارت مذكور ارتقا يافت اما در سال 1358 بار ديگر به اداره كل تربيت بدنى تبديل وضعيت داد.

در سال 1358 تشکيلات تربيت بدني به يک اداره کل زير نظر معاون پرورشي تنزل پيدا کرد تا اينکه درسال 1378 اداره کل تربيت بدني به دو اداره کل تربيت بدني دختران و پسران درسطح ستاد تفکيک و اين تشکيلات در سطح استان ها و شهرستان ها نيز تحقق پيدا کرد. اگر چه اين توسعه يک گام به جلو بود اما چنين حرکتي باعث رضايت متخصصين و کارشناسان تربيت بدني و علوم ورزشي نشد بطوري که درسال 1379 ، معاونت تربيت بدني و تندرستي با تصويب سازمان مديريت و برنامه ريزي کشور شروع به فعاليت کرد و در سال 1390 در پي تصويب هيئت دولت به معاونت تربيت بدني و سلامت در وزارت آموزش و پرورش تغيير نام داد .

معاون تربيت بدني و سلامت وزارت آموزش و پرورش در سال 1397 در مصاحبه اي اعلام کرد : بيش از ۳۳ هزار معلم تربيت بدني و ديگر افراد فعال در اين حوزه  و  بيش از ۳ هزار مکان ورزشي براي دانش آموزان داريم .  تعداد ۵۰۰ تن دبير تربيت بدني دکترا داريم و تعداد کارشناسي ارشد به مراتب بيش از اينهاست و ما امروز معلم ديپلمه تربيت بدني نداريم .امروز معاون تربيت بدني در مدارس ايجاد کرديم . وي مسئول فوق برنامه است و تلاش کرديم سبک زندگي را بهبود ببخشيم. المپياد ورزشی ، ورزش صبحگاهي، حياط پويا، کانون هاي درون مدرسه‌اي را ايجاد کرديم و چهار و نيم ميليون دانش‌آموز در اين طرح ها شرکت دارند.

همچنين در سال 1381 فدراسيون ورزش دانش‌آموزي کشور با کسب موافقت و تأييد معاونت قهرماني وزارت ورزش و جوانان در آموزش‌ وپرورش تاسيس شد .

با دوستان خود این مطلب را به اشتراک بگذارید

نظرات ارسالی

نظر خود را با دیگران به اشتراک بگذارید

 Color SchemeMost of the Elements in Website Secondary MenuSecondary Menu Background Color Links ColorColor of Hyperlinks